Wehikuł czasu – Kwiecień 2016 (rok 8/86)

 

Kwiecień jest dla Głogowa i dla Polski ważnym miesiącem. Tak w polityczno-gospodarczej teraźniejszej codzienności jak i był w przeszłości. To w kwietniu roku 1945 rozpoczęła sie nad Odrą polska rzeczywistość.

Sześćdziesiat lat temu zapadły strategiczne decyzje o umieszczeniu w okolicy Głogowa budowy zakładu przerabiającego rudę miedzi wydobywaną w pobliskich kopalniach. Tak zaczęła się rodzić dziś prawie „niewidoczna” bo tak codzienna Huta Miedzi „Głogów”. Odbudowa i budowa nowego Głogowa przyśpieszyły. Tragedia smoleńska tkwi w każdym wrażliwym obserwatorze codzienności. W Głogowie pamięć o ofiarach uczczono juz w pierwszych dniach wielką modlitwą na Rynku. Prezydent nadał sali balkonowej w Ratuszu imię Marii i Lecha Kaczyńskich.   Na Starym Mieście w alejkę dębów kolumnowych posadzonych dla Pamięci Katynia wstawiono tablicę z nazwiskami 96 ofiar. Na jednym z koszarowych budynków umieszczono tablicę upamiętniającą wicemarszałka Sejmu, posła Jerzego Szmajdzińskiego, który był częstym gościem w Głogowie. Pamiętamy.

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne kwietniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

2016-04

Alejka kolumnowych dębów. „Dęby Pamięci” poświęcone ofiarom sowieckich zbrodni w 1940 r. upamiętniające szczególnie tych oficerów i funkcjonariuszy, których rodziny znalazły się po wojnie na terenie Ziemi Głogowskiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wehikuł czasu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.