Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

NOWE WYDAWNICTWA TZG

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2019-01-22

W 2018 r. TZG wydało kolejny, 78 zeszyt Encyklopedii Ziemi Głogowskiej. Wśród 20 haseł niejedno możemy dowiedzieć się o Głogowie: przeważają tematy z najnowszej historii i współczesne, np. Most Tolerancji, LOK, Radio Plus Głogów, ale także nieco zapomniany temat cyklicznych, powiatowych wystaw rolniczych w latach 50. Piszemy także o głogowskich wieżach ciśnień – skazanych na zagładę. Istotne są biogramy, wśród nich niezapomnianych postaci, jak Andrzej Zawicki i Jan Horacjusz Przewoźnik. Swoje hasło znalazł jakże ważny, a niedostatecznie zbadany temat z II wojny św. – niemieckie obozy dla dzieci polskich w Głogowie. Jak zawsze, znajdziemy w zeszycie hasła o pod głogowskich miejscowościach: Bieńków, Sobczyce, Skidniów.

Pozycja książkowa która ujrzała światło dzienne i zostaje obecnie wprowadzona do dystrybucji, to „Legendy i baśnie z ziemi głogowskiej”. Jest to niewielka objętościowo, obficie zilustrowana (kolor) książka, adresowana dla dzieci. Znajdziemy w niej kilka opowiadań historycznych Janusza Chutkowskiego, nawiązujących do wątków legendarnych Przypomniane są, w wyborze, mające długą tradycje legendy z Głogowa i podania ludowe z ziemi głogowskiej. Są także baśnie znad Odry: o Pannie Wodnej (bo i Głogów ma taką…), o wywołującej dreszcze wodnicy, o mściwym wodniku, ziemnych ludkach, a nawet o … Trójnogim Zającu. Czyta się i ogląda. Książkę zredagował i zilustrował Antoni Bok.

Obydwie pozycje wydane zostały ze wsparciem finansowym Gminy Miejskiej Głogów. Obecnie są one bezpłatnie przekazywane głogowskim szkołom podstawowym w zwiększonej ilości egzemplarzy oraz bibliotekom. Można je także będzie nabyć w księgarniach, w kasie Muzeum Archeologiczno-Historycznego i w Bibliotece PWSZ.

 

 

Comments are closed.


- A +
Archiwum
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest piątek, 2019-07-19