Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Wehikuł czasu Czerwiec 2018 (rok 10/112)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2018-06-08

29 maja 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste wręczenie VI Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet” Czytelników Wehikułu czasu. Laureat, autor filmu animowanego pt. „Obrońcy Głogowa”, Arkadiusz Olszewski odebrał ją w obecności 450 uczniów głogowskich szkół ponadgimnazjalnych z rąk Bożeny Kowalczykowskiej, zastępcy Prezydenta Głogowa.

Bożena Kowalczykowska i Arkadiusz Olszewski (fot. Kasia Wojtowicz – Miedziowe).

500 lat temu w 1518 roku, Łukasz Cranach Starszy namalował na dębowej desce obraz Madonny z dzieciątkiem Głogowską.  Około roku 1565 został podarowany kolegiacie. I przez kolejne wieki obraz, zwany później Madonną Głogowską, był jej ozdobą aż do połowy lat czterdziestych XX wieku. W zawierusze wojennej zaginął i zniknął. Po roku 2000 okazało się, że jest w magazynie Muzeum im. Puszkina w Moskwie. Jeden z ostatnich jeńców II wojny.

10 maja 2018 r. z inicjatywy p. Bogusi Slifierz, przy pomocy Andrzeja Ruebenbauera i wielu innych sąsiadów z ulicy 10 Maja, odbyło się kilkugodzinne spotkanie byłych i obecnych mieszkańców tej uliczki. Ponieważ pogoda dopisała, kilkadziesiąt osób biesiadowało duchowo i cieleśnie na środku ulicy. Dzieci rysowały kredą na asfalcie i grały w piłkę jak pół wieku temu, a dorośli wspominali. Przy stole zasiadły najstarsze mieszkanki ulicy – p. Izabela Dec (97 lat, a mieszka tu od 1945 r.) i p. Stanisława Karbowińska. Miłą niespodziankę swoją obecnością zrobiła p. Dorota, która na ówczesnej Herderstrasse 10 mieszkała do końca wojny. Byli również mieszkańcy z sąsiedztwa.

Posesje udekorowano i ozdobiono zdjęciami z przeszłości. Swoje obrazy pokazała mieszkanka, p. Teresa Koch. Był tort z charakterystycznym zdjęciem. Były ochy i achy – rozmowy w ogródkach. I z tej okazji ukazało się pierwsze pisane i drukowane wydanie Wehikułu czasu.

Imieniny ulicy 10 maja (fot. Kacper Chudzik TG)

31 maja dowiedzieliśmy się o niespodziewanej śmierci, a 5 czerwca pożegnaliśmy czterdziestodwuletniego głogowianina, Pawła Chruszcza.

Oprócz wielu zajęć, pasji i zainteresowań Pan Paweł wiele czasu poświęcał przybliżaniu dawnej i najnowszej przeszłości miasta i okolic. Zaczęło się od lektur i wydania komiksu o obronie grodu w roku 1109. A potem – na terenie dawnej Cukrowni Głogów zainspirował i zorganizował umieszczenie tablicy upamiętniającej działalność podziemia antykomunistycznego w Głogowie. Temu tematowi poświęcił też film i wystawę – „Chłopcy wyszli z lasu”. A ostatnią zrealizowaną inicjatywą było wielowątkowe upamiętnienie przejazdu przez Głogów „Błękitnej Armii” generała Józefa Hallera, do czego zmobilizował wielu wolontariuszy, pomocników, konsultantów i sponsorów. Inicjatywy Pawła Chruszcza były dostrzeżone m.in. dwukrotnym nominowaniem Go do Głogowskiej Nagrody Historycznej.

Miał wiele pomysłów … podpowiadał i inspirował …  Cześć Jego Pamięci!

Ogłoszenie wyników III Głogowskiej Nagrody Historycznej (28 maja 2015r.), wreczenie dyplomów Nominowanym. Paweł Chruszcz – Nominowany za film na temat głogowskiego podziemia antykomunistycznego lat 1945-1949  – „Marzyli tylko o wolnej Polsce”.

(fot. Jerzy Popiel)

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu i inne czerwcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Comments are closed.


- A +
Archiwum
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest poniedziałek, 2019-06-17