STOWARZYSZENIE GROT Z GŁOGOWSKĄ NAGRODĄ HISTORYCZNĄ 2022

W piątkowy wieczór 23 września przy wypełnionej widowni w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie została wręczona po raz X Głogowska Nagroda Historyczna Złoty Bilet Czytelników „Wehikułu Czasu”. Nagrodę objął Patronatem Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Nagroda jest przyznawana przez internetowy „Głogowski Wehikuł czasu”. Jej zadaniem jest honorowanie oraz promocja twórców, organizatorów i autorów wydarzeń i publikacji dotyczących historii miasta i regionu oraz popularyzacja przeszłości Ziemi Głogowskiej.

 

Głogowski Wehikuł czasu w uznaniu osobistych dokonań przy odbudowie miasta funduje nagrodę – rzeźbę „Nadodrzański Feniks”. Laureatem został budowniczy głogowskich kościołów ks. prałat Ryszard Dobrołowicz. Z racji wyjazdu ks. Ryszarda Nagrodę wręczono w niedzielę, 18 września po mszy w Kolegiacie, a uczestnikom Gali zaprezentowano krótki film przygotowany przez Zbigniewa Lipowskiego.

 

Plebiscyt Głogowskiej Nagrody Historycznej organizuje i przeprowadza Głogowski Wehikuł Czasu przy współudziale Kapituły. Organizatorami Gali są Miejska Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Głogowski Wehikuł Czasu.

Do tegorocznej GNH zgłoszono 12 propozycji, Kapituła Nominowała 5 kandydatur. Tradycją się stało, że Kapituła wyróżnia dyplomami specjalnymi za kolejne kandydatury. W tym roku Wyróżnienia Specjalne X GNH otrzymali: 

Magdalena Reszewicz za książkę Tutaj stał nasz dom. Z Bieszczad na Ziemie Zachodnie – z historii rodziny Drozdów, Głogów 2021; za inicjatywy i wsparcie projektów głogowskich regionalistów i instytucji.

– Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie za wsparcie akcji studentów Uczelni w ratowaniu i restaurowaniu fresku z kaplicy w Rapocinie, który został przeniesiony do głogowskiej kolegiaty

Na scenę poproszono Nominowanych, którzy wszyscy pojawili się w Teatrze. Otrzymali Dyplomy i upominki ufundowane przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa, MBP i TZG. Gość specjalny, wybitny polski twórca literatury faktu literat i dziennikarz Wojciech Tochman. odczytał komunikat Kapituły:

 

LAUREATEM X Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu zostało ”Stowarzyszenie Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic

Nagrodę Główną którą jest statuetka wykuta przez znanego rzeźbiarza, Janusza Owsianego będąca wizerunkiem logo Wehikułu wręczył Prezydent Rafael Rokaszewicz dokładając torbę upominków miasta.

 

Głogowski Wehikuł czasu przekazał najbliższym współpracownikom specjalnie z okazji X GNH przygotowane akwarele głogowskiej artystki plastyk, dr sztuk pięknych Małgorzaty Maćkowiak. Przedstawiciele MBP i TZG wręczyli W. Maciuszczakowi sympatyczną pamiątkę.

Ucztę duchową zapewniła rozmowa Agnieszki Błaszczyk (MBP) z Gościem Specjalnym, Wojciechem Tochmanem. Były straszne wojenne opowieści, były ładunki optymizmu. Były oczywiście książki Autora z jego autografem.

Potem był tort X Nagrody Historycznej ufundowany przez MBP dzielony przez Wehikuł, poczęstunek kawowy od TZG i rozmowy, rozmowy, rozmowy.

Dziękujemy pracownikom Teatru Miejskiego i wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tej udanej Imprezy.

 

Gościem specjalnym będzie znany literat i dziennikarz Wojciech Tochman.

 

Dotychczasowi Laureaci Głogowskiej Nagrody Historycznej Złoty Bilet Czytelników „Wehikułu Czasu” wybrani zostali spośród 45 nominowanych kandydatur,  od 2013 roku są to:I – Klub Batalionowy i Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji „Twierdza Głogów” – za akcję „Zima i Lato w twierdzy 2012” II – Ireneusz Dominiak – za cykl prelekcji pt. „Głogów jakiego nie znamy

III – Tomasz Mietlicki autor portalu internetowego „Dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach”

IV – Jan Baraniecki, Marek Robert Górniak, Marcin Kuchnicki z zespołem za edycję pamiętników, relacji i wspomnień (gmina Kotla, gmina Głogów – Przedmoście)

V – Dariusz A. Czaja i Aneta Steciąg, za „Poli i Stasia wędrówki po Głogowie czyli przewodnik dla dzieci”

VI – Arkadiusz Olszewski autor filmu animowanego. „Obrońcy Głogowa”

VII – „Intertrans SA” za restaurację płyty epitafium francuskiego generała w Forcie Gwiazda

VIII – ks. kan. Stanisław Brasse za hełmy na wieżach pojezuickiego kościoła pw. Bożego Ciała, i rozpoczęcie konserwacji XVIII-wiecznej drogi krzyżowej

IX – w trudnym okresie pandemii – Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa i Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, organizacje te wykorzystały swój potencjał, stan zorganizowania i zaangażowania członków do realizacji zadań, które wyróżniają Organizatorzy.

X Głogowską Nagrodę Historyczną otrzyma jeden z poniższych Nominowanych:

  1. Miejski Ośrodek Kultury – za projekt „Legendy z Ziemi Głogowskiej”
  2. Przemysław Lewicki – za aktywność w upowszechnianiu wiedzy o lokalnej przeszłości przez prowadzenie popularnych profili w mediach społecznościowych.
  3. Stowarzyszenie Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic – za odkrycie pomnika Fryderyka Schillera oraz za dalsze działania.
  4. Fundacja Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi z Dalkowa – za wachlarz działań i projektów na rzecz edukacji ekologicznej i historycznej w roku 2021.
  5. Uta Hanusek i Mateusz Tomyślak (ASP w Krakowie) – za inicjatywę interwencyjnej akcji ratunkowej, konserwacji i przeniesienia malowideł ściennych z ruin kaplicy w Rapocinie do Kolegiaty w Głogowie.

 

Stało się zwyczajem, że oprócz Nagrody Głównej przyznawane są pozakonkursowe Dyplomy Specjalne,

 

Głogowski Wehikuł czasu wyróżnia również tych, którzy udzielają mu pomocy w redakcji biuletynów i notatek, wskazują tematy, podsyłają ilustracje czy źródła. Wręczono już blisko 50 Złotych Biletów Wehikułu Czasu.

W tym roku po raz drugi przyznane zostanie Wyróżnienie Specjalne – Statuetka „Nadodrzańskiego Feniksa” ufundowana wraz z okolicznościowym dyplomem przez „Głogowski Wehikuł Czasu” dla osoby, która wniosła szczególny wkład w odbudowę i budowę Miasta.

Laureatem został budowniczy głogowskich kościołów ks. prałat Ryszard Dobrołowicz. Z racji wyjazdu nagrodę wręczono w ostatnią niedzielę, po mszy w Kolegiacie. Krótki film

 

Wiesław Maciuszczak

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.