Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Z żałobnej karty

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-08-06

Odszedł Zbyszko Piwoński (1929-2022), pedagog, urzędnik, działacz społeczny i polityk,.

W latach 1954-1969 mieszkał, pracował i działał społecznie w Głogowie jako dyrektor I LO im. Bolesława Krzywoustego i Powiatowy Inspektor Oświaty. Był jednym z założycieli i aktywnych działaczy Głogowskiego Towarzystwa Kultury. W połowie roku 1966 został jego prezesem i funkcję tę pełnił do początku roku 1968. Czasy te z sympatią wspominał w filmie „Głogowskie życiorysy” zrealizowanym w 2015 roku z okazji 70-lecia głogowskiej regionalistyki:

Myśmy wszyscy skądś tu przyszli. Ja zjawiłem się w 1954 roku. [Kolejne lata] Był to czas bardzo aktywnego ruchu na rzecz tworzenia nowych instytucji (…). Myślę, że mieszkańcy, którzy zachowali w pamięci te czasy, mieli możliwość obserwowania, jak w stosunkowo krótkim czasie z tego morza ruin wyłaniało się miasto, które dzisiaj jest – co podkreślam – pięknym miastem”.

Zwrócił też uwagę na swój udział w zatrudnieniu w mieście młodego, ambitnego i pracowitego archeologa M. Kaczkowskiego.

GTK pod przewodnictwem Prezesa Z. Piwońskiego postawiło sobie za cel wspomaganie dynamizmu społecznej aktywności wszystkich grup społecznych Głogowa. Organizowano liczne odczyty historyczne, dyskusyjne spotkania klubowe, wystawy plastyczne i fotograficzne. W ramach działalności wydawniczej ukazały się koperty okolicznościowe i wydawnictwa. Podjęto działania na rzecz utworzenia Izby Muzealnej, a po częściowym odbudowaniu skrzydła zamku Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych. Za aktywność w tych latach

Towarzystwu przypadła Ogólnopolska Nagroda „Bliżej życia” i Lubuska Nagroda Kulturalna za całokształt działalności.

Zbigniew Piwoński został w Głogowie zapamiętany jako „wzór pracowitości, sumienności i wyrozumiałości, przyjaciel młodzieży i dla niej autorytet”. Podkreślano, że był doskonałym nauczycielem matematyki („sprawił, że ją zrozumiałam”).

W roku 1969 został Kuratorem Okręgu Szkolnego w Zielonej Górze i rozpoczął karierę polityka szczebla wojewódzkiego. Był wojewodą zielonogórskim i przez trzy kadencje Senatorem RP. Do Głogowa wracał wielokrotnie. W 2015 r., podczas gali 70-lecia Ruchu Regionalistycznego w Głogowie otrzymał od  prezydenta miasta List Gratulacyjny.

Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia – Zarząd i członkowie Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 sierpnia 2022 r. (poniedziałek) o godz. 10.00 na Starym Cmentarzu w Zielonej Górze.

Comments are closed.


- A +
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Szczegółówe informacje na stronach MOK w Głogowie.
Tutaj: AUDIOBOOKI ; a tutaj: LEGENDY (filmy)
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest wtorek, 2022-10-04