Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Pamięci Kamila Stobrynia

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2021-12-22

3 grudnia br., w wieku zaledwie 34 lat, nagle i niespodziewanie odszedł od nas aktywny członek Towarzystwa Ziemi Głogowskiej – Kamil Stobryń. Regionalista, który fascynował się nie tylko historią ale i szeroko pojętą kulturą. Urodził się 4 stycznia 1987 roku w Głogowie. Kształcił się w miejscowych placówkach oświatowych: Szkole Podstawowej nr 9, Gimnazjum nr 4 oraz I Liceum Ogólnokształcącym. Od kilkunastu lat angażował się w działalność Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, funkcjonując również w jego strukturach (m.in. w Radzie TZG).

 

Interesował się dziejami Głogowa i ziemi głogowskiej, nierzadko też proponował różnego rodzaju pomysły i rozwiązania, mające na celu popularyzację i promocję lokalnej historii. Jednym z nich było powstanie historycznych kalendarzy, wydawanych przez TZG. Często włączał się w różne działania stowarzyszenia, np. reprezentował organizację na jej stoiskach podczas różnych targów książki, akcji i happeningów. W 2017 roku należał do zespołu koordynującego konkurs fotograficzny w ramach 100-lecia powstania stalowego mostu Hindenburga w Głogowie, a w 2020 roku działał przy podobnym konkursie – o kolegiacie, odbywającym się przy okazji 900-lecia tamtejszej kapituły.

 

Od prawie dekady prowadził autorski projekt pn. „Pocztówka z Polski”, której finałem miała być kolekcja widokówek wraz z pieczęciami wszystkich miejscowości na prawach miejskich w kraju. O działaniu tym pisał m.in.: „W Polsce istnieje ponad 950 miast. Swoją podróż po kraju rozpocząłem w końcu czerwca 2012 roku. Celem jest zdobycie pocztówek/widokówek z każdego z nich. Przy okazji wykonuję dokumentację fotograficzną i zwiedzam okoliczne zabytki i atrakcje. W każdym miejscu zostawiam gadżety z mojego rodzinnego miasta – Głogowa. Obecnie zaliczam kolejne miejsca w tempie około piętnastu rocznie”. W ramach akcji zwiedził ich ponad 100.

 

W 2019 roku Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu ogłosiło konkurs na imiona swoich pocztowych maskotek: gołębia pocztowego z torbą pełną listów oraz konika w stroju listonosza. Kamil wygrał ten konkurs a jego zwycięskie propozycje imion to: gołąb Lucjan i koń Tadeusz.

 

Obok działalności historyczno-kulturalnej, nie pozostawał obojętny na ludzkie cierpienie. Choć sam nie posiadał zbyt wiele, to jednak potrafił dzielić się ostatnim groszem, wspomagając różnego rodzaju inicjatywy i zbiórki charytatywne. Wspomagał też wpłatami produkcje filmowe (np. „Wołyń”). Wyróżniał się swoim specyficznym chodem oraz plecakiem na plecach, podczas częstych pieszych wędrówek po mieście. Wraz z wybuchem pandemii w 2019 roku zapuścił zarost na twarzy, twierdząc że pozbędzie się go wraz z końcem koronawirusa. Nie zdążył…

Został pochowany 8 grudnia br. na cmentarzu w Brzostowie. Najbliższym składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia…

 

Dariusz Andrzej Czaja

 

 

Kamil Stobryń (1987-2021)

Comments are closed.


- A +
Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl
dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

Szczegółówe informacje na stronach MOK w Głogowie.
Tutaj: AUDIOBOOKI ; a tutaj: LEGENDY (filmy)
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest czwartek, 2023-02-02