Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Wehikuł czasu – luty 2021 (rok 12/144)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2021-02-02

Gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Głogowie od wielu lat Sztab działa przy MOK.  Licytacja pozyskanych darów dala rekordowy wynik. nalewki Prezydenta sprzedały się jak stuletnie wina. Pakiet wydawnictw od TZG, (niektóre z autografami), osiągnął wysoką cenę. Wehikuł czasu próbował swoich sił w licytacji ale …

Do 9 lutego trwa licytacja obrazu na desce z jodły, która w ubiegłym roku stała na zielonogórskim rynku. Obraz „Oko-eko” (akryl, 85 cm x 18 cm) Małgosi Maćkowiak ma już swoją cenę i daje nadzieję. Również Wehikułowi.

Jan z Głogowa z serduszkiem WOŚP w lutym 2018 roku przy bezśnieżnej zimie w obiektywie Jurka Popiela.

Rozpoczął się rok obchodów jubileuszu półwiecza głogowskiej Huty Miedzi. Początki jej powstania należy lokować w połowie 1964 roku, kiedy to w Warszawie podjęto decyzję zlokalizowania pod Głogowem huty miedzi. 55 lat temu Zespół Gospodarki Terenowej Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wydał zaświadczenie lokalizacyjne nr 346. Hutę miano wybudować nie pod Grębocicami czy w okolicach Komornik w pow. lubińskim, ale właśnie obok Żukowic, kilka kilometrów na zachód od Głogowa.

Premier PRL, Piotr Jaroszewicz, minister Alojzy Karkoszka i dyrektor Ryszard Sojka, (fot. S. Fedyniak, z domowego albumu rodziny Sojków).

31 stycznia 2021 r., zakończył blisko czterdziestoletnią służbę wojskową ppłk Piotr Mielniczuk, były dowódca głogowskich jednostek wojskowych i komendant WKU. Absolwent WSOWI i AON, oraz uczelni cywilnych. Miłośnik historii Głogowa, wojska i Kresów, przyjaciel Wehikułu czasu. Życzymy Panu Pułkownikowi realizacji ambitnych planów na wojskowej emeryturze.

Ppłk Piotr Mielniczuk w roku 2016 otrzymał Złoty Bilet Wehikułu czasu nr 26, w podziękowaniu za pomoc w odkrywaniu tajemnic początków powojennego garnizonu w Głogowie, za znaleziska i podpowiedzi, za wytrwałość w poszukiwaniu korzeni rodzinnych i życzliwość dla poczynań Wehikułu.

 

W roku jubileuszu 75-lecia „Mechanika” swój jubileusz (a nawet dwa) będzie obchodził jego absolwent Janusz Owsiany, głogowski artysta rzeźbiarz. Na co dzień mieszkaniec Chociemyśli, w gminie Kotla, obecny i znany jest w naszym mieście przez swoją sztukę. Zajmuje się rzeźbą w kamieniu, drewnie i metalu. Przypomnijmy, że Janusz jest Twórcą

W stworzonym przez siebie Ogrodzie Sztuki Janusz Owsiany urządził park rzeźb, przez niektórych nazywany Zaczarowanym Ogrodem. Jedna z najnowszych kompozycji, nazwana Uniwersum, umieszczona jest na olbrzymim pniu czarnego dębu.

 

55 lat temu powstało Głogowskie Towarzystwo Kultury. Przypominamy tę datę nie tylko z powodu pewnego jubileuszu tej zasłużonej dla Głogowa organizacji, ale też dlatego, że w jednej z monumentalnych prac znaleźliśmy pomyłkę literową (jest rok 1965), nagminnie powielaną w późniejszych wydawnictwach.

Na zdjęciach spotkanie działaczy Głogowskiego Towarzystwa Kultury w Bibliotece Powiatowej: m.in. Marian Tusz, prezes GTK, jego sekretarz Mieczysław Kaczkowski, przewodniczący PPRN Bohdan Cuch i dyrektor LO, Zbyszko Piwoński, (fot. R. Sanojca, ze zbiorów Marka Szatkowskiego).

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne lutowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Comments are closed.


- A +
Archiwum
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest środa, 2021-05-12