Wehikuł czasu – grudzień 2018 (rok 10/118)

Odsłonięcie pomnika Józefa Wybickiego  miało miejsce 23 listopada (a nie jak zapowiadał zmylony Wehikuł miesiąc temu, w świąteczną niedzielę 11.11.).  Pan Józef Wybicki stanął na cokole w piątek 8 listopada, w kolejny (16.11.) u jego stóp zamurowano kapsułę czasu. Dokonali tego prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, przewodniczący odchodzącej właśnie Rady Miejskiej Andrzej Koliński oraz dyrektor Muzeum w Głogowie Leszek Lenarczyk. W kolejny piątek (23) nastąpiło uroczyste odsłonięcie. Pomnik wykonała Aleksandra Sacharczuk, która wraz z Michałem Selerowskim i Filipem Kamilem Łazarczykiem zaprojektowała obiekt. Pomnik stoi w miejscu, które częścią miasta stało się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. W czasach pobytu Wybickiego rozciągał się tu potężny wał, w którym nieopodal znajdowała się Brama Wrocławska.

Pomnik Józefa Wybickiego w dzień po odsłonięciu (fot. Jacek Maciejewski.)

Na pierwszych sesjach rozpoczęły pracę w nowej kadencji władze samorządowe. Rada Powiatu wybrała Starostą powiatu głogowskiego Jarosława Dudkowiaka, a swoim Przewodniczącym Marka Groffika. Rada Miejska też się ukonstytuowała. Jej przewodniczącym został Leszek Drankiewicz.

       Wehikuł czasu składa życzenia owocnej pracy Prezydentowi i Staroście, Wójtom okolicznych gmin oraz radnym. Szczególne życzenia kierujemy do wszystkich Przyjaciół i Czytelników Wehikułu czasu w tych gremiach, do których zostali też wybrani Dariusz A. Czaja (RM) i Marcin Kuchnicki (RP) – regionaliści i miłośnicy regionu.

Kończy się rok 2018 – można stwierdzić, że to był bombowy rok. Saperzy ze stacjonujących w Głogowie Minerskich Patroli Oczyszczania Terenu nr 22 i 24 mieli pełne ręce roboty w przydzielonych rejonach odpowiedzialności. Patrol nr 24 odpowiada m.in. za oczyszczenie wskazanych miejsc z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, pochodzących z okresu działań wojennych także na terenie Głogowa. Wśród wielu znalezisk były i tak wielkie, że trzeba było ewakuować dzielnice, zamykać przejazd przez most. Trzeba było również wzywać do pomocy np. minerów-płetwonurków. Prowadzone na szeroką skalę prace inwestycyjne i remontowe, wymagające robót ziemnych, prawie w każdym przypadku są pod nadzorem archeologów i saperów. Miasto odkrywa swoje podziemne tajemnice, ale i strzeże ich zazdrośnie.

Saperom życzymy powodzenia i dziękujemy!!!

Bombowy rok, więc nierzadki widok na głogowskich ulicach – tu patrol saperski miejscowego 4 Batalionu Inżynieryjnego w październiku br. w trakcie usuwania zardzewiałego znaleziska z prac na Bulwarze Nadodrzańskim (fot. TG Kacper Chudzik)

Inne grudniowe ciekawostki i kolejna propozycja Z lektur Wehikułu –  w zakładce Wehikuł czasu.    Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wycieczka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.