Wehikuł czasu – marzec 2017 (rok 9/97)

W marcu Wehikuł czasu, przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej, Towarzystwa Ziemi Głogowskiej oraz głogowskich mediów ogłosi kolejny juz plebiscyt Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu za 2016”.

Nagroda zostanie przyznana po raz piąty a patronat objął Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Niebawem zostanie ogłoszony plebiscyt, który będzie trwał do 29 marca.

Wręczenie Nagrody odbędzie się 24 kwietnia o godz. 18.00 w trakcie Gali „Wehikułu czasu” w Miejskiej Bibliotece Publicznej z udziałem wybitnej dziennikarki i reportażystki, autorki bestselleru „1945. Wojna i pokój” – Magdaleny Grzebałkowskiej.

W cieniu wielkich wydarzeń i codziennego pospiechu zapomniano, że już pięćdziesiąt lat ma osiedle Matejki. Jego budowa zmieniła topografię miasta.

plakat

Pół wieku liczy już sobie osiedle Matejki. (Fot Jerzy Popiel)

Minął miesiąc, którego część stanowiły ferie młodzieży szkolnej, będące znakomitą okazją do poznania przeszłości Głogowa, Lublina, kraju i świata. Każdy wybierał co chciał. Zwiedzający Lublin mieli czas pięknej pogody, niezatłoczonych muzeów i zapraszających kafejek czy restauracji, łącznie z nową nad Ogrodem Saskim.

W Głogowie główną atrakcją była kolejna  „Zima w Twierdzy”. Jednym z jej przedsięwzięć był Benefis Ireneusza Dominiaka – autora spotkań pt. „Głogów jakiego nie znamy”.

            Wehikuł czasu postanowił również uczestniczyć w tym spotkaniu. Pan Irek został wyróżniony II Głogowską Nagrodą Historyczną. Jest również laureatem Złotego Biletu Wehikułu czasu przyznawanego przyjaciołom, współpracownikom i wszystkim tym, którzy z zaangażowaniem uczestniczą w różnych formach działalności Wehikułu, propagują przeszłość Głogowa czy w niekonwencjonalny sposób pozbawiony biurokratycznych cech ją prezentują. Dlatego też dostrzegając niesłabnące zaangażowanie beneficjenta i jemu podobnych pasjonatów miasta Wehikuł dla tych już wyróżnionych i dalej aktywnych, utworzył dodatkowe wyróżnienie.

         Pan Irek i jego rówieśnicy pamiętają nieodłączny atrybut dalekobieżnych, pośpiesznych pociągów przemierzających Polskę wszerz i wzdłuż – wagony restauracyjne – popularny „Wars”. Wypełnione głównie mężczyznami, pijącymi piwo, w kłębach dymu papierosowego i gwarze rozmów, stały się kultowym atrybutem minionych podróży.

I tak jest też w przypadku Wehikułu czasu – w jednym z jego wagonów jest restauracja. I zasłużeni pasażerowie podróży w czasie, którzy mają już Złoty Bilet otrzymują „Wejściówkę do Warsu głogowskiego Wehikułu czasu”.

I z numerem 01 takie wyróżnienie otrzymał Ireneusz Dominiak. A załącznikiem jest  produkt regionalny, ręcznej roboty własnej, przy którym podróż będzie przyjemniejsza.

Wehikuł otrzymał serwisy fotograficzne od  Przyjaciół – Tadeusza Macieszy i Jerzego Popiela, za które dziękuje i je wykorzystuje.

plakat

Laureat i specjalny wysłannik Wehikułu czasu, Grażyna Myśków prezentują wyróżnienie.

(Fot Jerzy Popiel)

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne marcowe ciekawostki wyżej -w zakładce Wehikuł czasu.

 Zapraszam do lektury Wehikułu na stronie TZG i do Niecodziennika „Wehikułu czasu” – https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu/

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.