Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Kartka z Kalendarza historycznego TZG „Pomniki głogowskie” – LUTY 2023

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2023-02-01

Pomnik Biblioteka Świętego Pielgrzyma – na pl. Jana Pawła II upamiętnia patrona placu, jak również historię miejsca. Pierwotnie znajdował się tu, datowany na schyłek XII w., kościół pw. św. Piotra, usytuowany przy istniejącej osadzie targowej. W połowie XIII w. wybudowany tu został kościół i klasztor dominikanów (nie istnieje od XIX w.).
Wzniesiony w 2006 r. pomnik powstał według projektu prof. Eugeniusza Józefowskiego, we współpracy z dr. Adamem Olejniczakiem. Pomnik nawiązuje formą do kształtu świątyni. Na czołowej ścianie umieszczono płaskorzeźbę podobizny świętego Jana Pawła II. Na poziomie posadzki odwzorowano rzut prezbiterium kościoła św. Piotra. Cegły, w kształcie książek, prezentują na grzbietach myśli Papieża – odciśnięto na nich treści stu cytatów z publicznych wypowiedzi i publikacji Jana Pawła II. Wyboru dokonał dr Antoni Jeżowski. Cegły wytworzone zostały w cegielni W. Dula w Kotli (przy wyrobie „książek” udział brali studenci PWSZ w Głogowie).
Pomnik w założeniu ma być miejscem kontemplacji i zadumy inspirowanych treścią wytłoczonych inskrypcji.

Medal 100 – lecia Odzyskania Niepodległości dla Dariusza Andrzeja Czai

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2023-01-29

Dariusz Andrzej Czaja członek Towarzystwa Ziemi Głogowskiej został odznaczony Medalem 100 -lecia Odzyskania Niepodległości podczas uroczystości w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim przez wojewodę Jarosława Obrębskiego. Wydarzenie odbyło się 26 stycznia br. Medale te przyznawane są przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę. Dariusz Andrzej Czaja otrzymał go za aktywną działalność społeczną na rzecz Głogowa i Ziemi Głogowskiej. Odznaczony jest bardzo aktywnym regionalistą, wieloletnim członkiem Rady TZG, pełnił funkcje sekretarza Zarządu i wiceprezesa TZG. Jest też nauczycielem oraz miejskim radnym. To autor wielu publikacji na temat historii naszego regionu, pomysłodawca i koordynator wielu akcji i inicjatyw społecznych. Z ramienia Rady Miejskiej jest członkiem Miejskiej Rady Działalności Organizacji Pożytku Publicznego i opiekunem Młodzieżowej Rady Miasta Głogowa.

Encyklopedia Ziemi Głogowskiej zeszyt nr. 82

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2023-01-16

Ukazał się wydany przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej w 2022 roku kolejny 82 numer Encyklopedii Ziemi Głogowskiej , który przybliża w skondensowanej formie historię dawną, najnowszą i współczesność Głogowa i okolic: biogramy ważnych osób, zdarzenia, instytucje zjawiska kulturalne i gospodarcze oraz opisy miejscowości.
Autorzy piszą m.in. o pomniku Józefa Wybickiego w Głogowie i o pobycie autora słów hymnu narodowego w naszym mieście. Przedstawiają sylwetki ważnych postaci XIX-wiecznego Głogowa (R. Berndt, D.G. Dietrich, F. Minsberg) i zasłużonego burmistrza F. Soetbeera oraz osoby nam współczesne – choć już nieodżałowanej pamięci ¬nauczyciela z Brzostowa Władysława Kapały. Opracowane zostały biogramy „Zasłużonych dla Miasta Głogowa” lekarki Danuty Krahl-Seretnej i ks. Aleksandra Walkowiaka i prof. Olgierda Czernera, który sprawował nadzór nad odbudową głogowskiej Kolegiaty oraz Jerzego Gurawskiego – wybitnego architekta, twórcy kościoła NMP królowej Polski na os. Kopernika i Domu Uzdrowienia Chorych. Kolejne hasła dotyczące historii miejscowości mają za tematy Biechów, Słone i Żabice. Wśród pozostałych haseł znajdziemy m.in. traktujące o statku m/s „Głogów” i o przedwojennym klubie sportowym SC Preussen 1911. Zeszyt zawiera 27 ilustracji czarno białych i kolorowych.
Aurorami 20 opracowanych haseł są: Antoni Bok, Michał Cimek, Marek R. Górniak, Dariusz A. Czaja, Maciej Iżycki, Marcin Kuchnicki, Maria Kubasik ,Wiesław Maciuszczak, Renata Matysiak, dr Martin Sprungala, dr Jakub Szajt i Edyta i Dariusz Wojtowiczowie. Redaktorem wydania jest Wiesław Maciuszczak przy współpracy z Antonim Bokiem, korektę literacką wykonał Wojciech Janisio a opracowanie graficzne Dariusz Mikołajewicz.
Zeszyt EZG 82 jest już do nabycia w Bibliotece PWSZ, Księgarni Feniks i w Witrynie wydawnictw w kasie Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
Wydawnictwo realizowane zostało w ramach projektu „Głogowski regionalizm – popularyzacja wiedzy o mieście i regionie” dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Głogów.

Wehikuł czasu – styczeń 2023 (rok 14/167)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2023-01-12

Minął rok

– W styczniu Nowego Roku 2022 pytaliśmy – czy będzie lepszy? Pandemia w swojej kolejnej fali z wariantem Delta weszła wtedy na szczyt. Codziennie podawane dane trwożyły. Pojawił się i w Polsce wariant Omikron.

Z Głogowa nad wschodnią granicę na Podlasiu pojechali żołnierze z 4 Batalionu Inżynieryjnego i policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP. Do tych pierwszych należała budowa zabezpieczeń na granicy wschodniej, a do tych drugich kontrola i nadzór szlaków komunikacyjnych i osób nielegalnie przedostających się na teren RP.

– XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbywające się w Pekinie w dniach 4–20 lutego 2022 r. nie przyniosły polskiej reprezentacji worka medali – wrócili z brązowym medalem Dawida Kubackiego. Sportowe relacje brzmiały w cieniu informacji o zagrożeniu wojną. I jeszcze w lutym stało się.

– Wojna na Wschodzie. 24 lutego 2022 r. we wczesnych godzinach porannych oddziały sił powietrznych, lądowych i morskich Federacji Rosyjskiej z kilku kierunków zaatakowały bez wypowiedzenia wojny Ukrainę.

Momentalnie pojawiło się hasło:

Solidarni z Ukrainą! Солідарні з Україною!

I głogowianie stanęli na wysokości zadania. Na przejścia graniczne pojechały spontanicznie samochody z zebranymi, potrzebnymi artykułami, strażacy podarowali karetkę, mieszkańcy zaczęli przyjmować pod swoje dachy uchodźców.

 Jedna z wielu okazji by wrzucić datek i przypiąć sobie znaczek – tu w klubie batalionowym

 

– Epidemia w odwrocie – ogłosił Minister Zdrowia, że od 1. kwietnia zamiast pandemii, mamy „normalną” chorobę – „ale czy Covid o tym wie?”. Jak się przez ostatnie miesiące okazało, epidemia naprawdę się odwróciła.

– 200 lat od śmierci, 275 lat od urodzin i 225 od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, 95 lat od ustanowienia Pieśni Legionów polskim hymnem narodowym Sejm RP – „przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku Józefa Wybickiego, oddając hołd jego dokonaniom” – ustanowił 2022 rok, rokiem Józefa Wybickiego. Inspirowaliśmy obchody pod głogowskim pomnikiem.

 Koperta pierwszego dnia obiegu, tzw. całostka filatelistyczna

 

– Miało miejsce uroczyste podpisanie Aktu Erekcyjnego i wmurowanie Kapsuły Czasu Hospicjum Głogowskiego.

 

Aleksandra Glińska i Emilia Szajowska, liderki przedsięwzięcia (fot. M. Komperda)

 

Katastrofa ekologiczna nad Odrą?  Już 26 lipca pojawiły się sygnały o masowym śnięciu ryb w górnej Odrze. Katastrofa wraz z prądem wody płynęla ku Bałtykowi, a na początku mocowały się z nią samorządy, PZW i ekolodzy. Kiedy wkroczyło państwo, zasięg skażenia był ogromny i już międzynarodowy. W Głogowie zamknięto możliwość korzystania z Mariny.

Najprawdopodobniej szybkość spływu i wody opadowe po ulewach „świeże i czyste” wypłukały powód śnięcia ryb. Trwa do dziś (styczeń ‘23) wyjaśnianie przyczyn. I nadal niewiele w tej kwestii wiadomo. Sprawą zajmuje się prokuratura, ale w Zatoce, jak mówią fachowcy, jest sielankowo. Brodzą czaple, pływają ryby…

 

– Najsmutniejsze informacje z opowieści o zdarzeniach ubiegłego roku to wieści o odejściach znanych i wielkich ludzi naszego świata i okolic.

Brytyjska królowa zmarła 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat, z których 70 spędziła na tronie. Pele (Edson Arantes do Nascimento), legenda piłki nożnej i były minister sportu Brazylii zmarł w wieku 82 lat. Papież senior Benedykt XVI zmarł w ostatnim dniu 2022 r.

W Polsce zmarli m.in. Franciszek Pieczka i Jerzy Trela, jedni z najwybitniejszych polskich aktorów.

W Głogowie pożegnaliśmy zaś m.in. artystę – Telemacha Pilitsidisa. Bez wątpienia był jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych twórców naszego miasta, z którym związany był od 1976 r. Za swój wkład w rozwój lokalnej kultury otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głogowa.

 Artysta w głogowskiej pracowni (Fot. I. Owczarek)

 

W Poznaniu zmarł Jerzy Gurawski, autor projektu kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na os. Kopernik i projektant Domu Uzdrowienia Chorych przy głogowskiej kolegiacie.

 

Za nami pierwsze ataki zimy, choć ziemia głogowska nie została szczególnie doświadczona, Wehikuł czasu walczący ze śniegiem na krańcach wschodnich przypomina o obowiązkach właścicieli posesji w trakcie zimowych opadów. O tym, że nie jest to nowy wymóg, przypomniał nam regionalista z Przemkowa Eugeniusz Cipura, który opublikował znalezione w gazecie Primkenauer Wochenblatt (R: 2, nr 6, 7.02.1858 r.) ogłoszenie urzędowe Administracji Policji Miejskiej następującej treści:

W związku z występującymi obecnie opadami śniegu zwraca się uwagę, że każdy właściciel domu ma obowiązek odśnieżać chodnik przed swoim domem, aby uniknąć nałożenia na niego policyjnego mandatu. Przemków, 2.02.1858 r.

Odśnieżony Głogów w styczniu 2013 r., dziesięć lat temu

 

Przypominamy też przypadające w styczniu jubileusze:

– 18 stycznia 1423, 600 lat temu, w Szlezwiku, w północno-zachodniej Europie zmarł nagle książę głogowski, Henryk X zwany Rumpoldem.

– 6 stycznia 1523, 500 lat temu, król Czech, Władysław Jagiellończyk skierował do Rady Miejskiej Głogowa specjalny list.

– 21 stycznia 1573, 450 lat temu, zmarł w Głogowie Joachim Cureus (ur. 23 października 1532 r. w Kożuchowie k. Nowej Soli), lekarz, przyrodnik, historyk, autor Schlesische General Chronika (1585).

– 1 stycznia 1973, 50 lat temu, powstały gminy wiejskie w kształcie zbliżonym do dzisiejszego. Gminy mają już 50 lat i jakoś cicho?

 

Dziś po raz pierwszy nowa „rubryka” Pocztówka ze Śska, kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne styczniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

«page 1 of 82

- A +
Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl
dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

Szczegółówe informacje na stronach MOK w Głogowie.
Tutaj: AUDIOBOOKI ; a tutaj: LEGENDY (filmy)
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest czwartek, 2023-02-02