Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Kartka z kalendarza historycznego TZG „Pomniki głogowskie” – Listopad 2023 rok

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2023-11-03

Pomnik społeczności żydowskiej Głogowa odsłonięto w 55. rocznicę „Nocy Kryształowej”. W latach 1891-1892 wzniesiona została okazała synagoga głogowskiej gminy żydowskiej. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. świątynia została spalona przez nazistów, a następnie rozebrana.
Pomnik upamiętnia wkład społeczność żydowskiej w rozwój Głogowa oraz martyrologię Żydów w okresie nazistowskim. Miejsce pamięci, projektu Edyty i Dariusza Wojtowiczów, tworzy zrekonstruowany zarys murów synagogi (przesunięty na północ o 26 m) i obelisk z inskrypcjami w językach polskim i hebrajskim, usytuowany w centralnym miejscu, na posadzce o rysunku rozety. Tekst inskrypcji głosi:
„Pomnik ten wzniesiony przez mieszkańców Głogowa w uznaniu wiekopomnych zasług wspólnoty żydowskiej i jej ostatniego duchowego przywódcy Rabina Dr Leopolda Lucasa dla rozwoju społeczno-kulturalnego miasta, znajduje się w miejscu zbezczeszczonej przez nazistów w 1938 roku synagogi i upamiętnia tragedię Żydów mieszkających na tym terenie ponad 700 lat aż do wysiedlenia w 1942 roku. Rada Miejska w Głogowie”.

Comments are closed.


- A +
Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl
dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

Szczegółówe informacje na stronach MOK w Głogowie.
Tutaj: AUDIOBOOKI ; a tutaj: LEGENDY (filmy)
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest środa, 2023-12-06