Wehikuł czasu – wrzesień 2023 (rok 15/175)

21 sierpnia dyr. Lidia Markowska z wrocławskiego Oddziału GDDKiA publicznie, w pobliżu „Różowego” Mostu ogłosiła, że zamówienie o nazwie „Zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12 w piątek, 25 sierpnia ukaże się oficjalnie. Obwodnica ma mieć ok. 18 km – dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Zostanie poprowadzona nowym śladem po zachodniej stronie Głogowa i będzie przebiegać przez gminy: Radwanice, Żukowice, Kotlę, Głogów oraz miasto Głogów. Nowy most na Odrze będzie miał długość 670 metrów.

Przyjaciel i czytelnik Wehikułu czasu, inż. Dariusz Zajączkowski, pochodzący z rodziny pionierów i budowniczych głogowskich dróg, kierujący tutejszym rejonem GDDKiA, nie ukrywa emocji.Powiedział dziennikarce Tygodnika Głogowskiego:

 

Czekał na to mój dziadek, czekał mój ojciec, doczekałem ja tego pięknego dnia, który inicjuje budowę obwodnicy Głogowa. Jest to wielkie szczęście i jako dla mieszkańca i jako drogowca, bo to nie każdy ma szczęście uczestniczyć w inauguracji tak dużego przedsięwzięcia.

Trzymajmy kciuki, by nic nie przeszkodziło planom i zamiarom i byśmy w 2027 roku przejechali nowym mostem.

 

Przy Moście Tolerancji, potocznie zwanym „Różowym” stanęła przed konferencją prasową plansza z widokiem planowanej trasy obwodnicy Głogowa z nowym mostem (za DGLnews)

 

Wielu głogowian śledziło rozpoczętą 21 sierpnia kolejną wyprawę poszukującą legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. W załodze jest absolwent naszego „Mechanika”, dr inż. Benedykt Hac, który komunikował:

 

Wczoraj bez większych problemów dotarliśmy do portu IJmuiden w Holandii, gdzie czekał już na nas statek Tonijn. Dziś od rana instalowanie sprzętu hydro i drabinki dla nurków. Ekipa Firmy VAN LAAR Maritime, od której czarterujemy statek, mega pomocna i nie wypuścili nas z portu, dopóki wszystko nie było dopięte na ostatni guzik. … No i nastąpił ten moment, o godzinie 14:30 ruszyliśmy w Morze. Po trzech latach przerwy to spore przeżycie. Przed nami około 100 wraków do sprawdzenia i wielkie emocje.

 

Projekt „SANTI odnaleźć Orła” jest wieloletnim przedsięwzięciem pasjonatów i specjalistów chcących odkrycia „miejsca spoczynku wraku najsławniejszego chyba okrętu podwodnego  ORP „Orzeł” wraz z jego sześćdziesięciotrzyosobową załogą oraz rozwikłanie zagadki przyczyn jego zatonięcia”. Wiemy już, że wyprawa ’23 nie przyniosła spektakularnego sukcesu, choć pojawiły się nowe znaleziska wraz z wiedzą, że znane są miejsca, w których „Orła” nie ma. Wehikuł czasu od początku towarzyszy wyprawom i relacjonuje wyniki rejsów. Ale każdy z czytelników może to czynić choćby przez profil na fb – Benedykt Hac, czy stronę https://santiodnalezcorla.pl/

 

Dziesiąta wyprawa dobiegła końca a na zdjęciu załoga programu tuż przed wyjściem      w morze. Dr Benedykt Hac drugi z lewej. (z profilu na fb)

 

 

Z żałobnej karty. W ostatnich dniach odeszli znani Głogowianie:

23 sierpnia 2023 r. zmarł Eugeniusz Patyk (87). Jako dwudziestopięciolatek, nauczyciel z kilkuletnim doświadczeniem trafił do Głogowa i tu został na zawsze. Najpierw kierował niedawno oddaną do użytku Szkołą Podstawową nr 3. Kilka lat później (1969) objął „we władanie” miejscowy (jedyny wtedy) ogólniak. Wehikuł czasu stykał się z kierownikiem „trójki” przelotnie w czasie którychś wakacji, jako uczeń. Przed pandemią umawialiśmy się na długą rozmowę. Mieliśmy rozmawiać o minionych latach, głównie o meandrach głogowskiej polityki. Niestety, za szybko biegnie czas. Śpieszmy się … Cześć Jego pamięci!

 

Eugeniusz Patyk, (w środku) kierownik SP 3, przy pożegnaniu pierwszych absolwentów z całego cyklu nauczania w nowej szkole (zbiory M. Szatkowskiego)

 

25 sierpnia 2023 r. zmarł inż. Sławomir Pakulski (70), pracownik „Famaby”,  a od 1982 r. pracownik Huty Miedzi Głogów, w której spędził 23 lata, dochodząc do stanowiska Dyrektora Naczelnego. W 2005 r. został powołany na stanowisko Wiceprezesa Zarządu KGHM SA. Na emeryturze z niespożytą aktywnością włączył się w działania wolontariatu wokół idei głogowskiego hospicjum.

 

2 września 2023 r. zmarł Franciszek Marciniak (95), przewodniczący Społecznej Rady ds. Kombatantów przy Staroście Głogowskim, kombatant II wojny światowej, partyzant oddziału Batalionów Chłopskich na Lubelszczyźnie. Żołnierz pierwszego powojennego garnizonu Wojska Polskiego i mieszkaniec Głogowa od 1952 r. Członek i prezes głogowskiego oddziału Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

 

Franciszek Marciniak w trakcie wypełniania społecznych obowiązków w biurze           Związku Kombatantów

Rodzinom, przyjaciołom i znajomym zmarłych składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

 

Zapraszamy do lektury. Prezentujemy wśród wrześniowych wydarzeń z przeszłości też te jubileuszowe, o których już wspominaliśmy, ale dziś przypominamy i namawiamy do świętowania.

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu i Pocztówka ze Śląska i inne wrześniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.