Kartka z kalendarza historycznego TZG „Pomniki głogowskie” – sierpień 2023 rok.

Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego – znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ul. Legnickiej. Jego projektantką i wykonawczynią była w 1978 r. krakowska rzeźbiarka, Helena Łyżwa. Bryłę pomnika tworzy jasnoszara, cementowa, sfałdowana uskokami ściana o długości około 12 m i wysokości do 2,5 m.

Na najwyższej, środkowej, części frontu ściany znajdują się dwie ceramiczne płaskorzeźby, przedstawiające głowę żołnierza w hełmie i dynamicznie sfałdowany sztandar. Podczas renowacji pomnika w 2016 r. na sąsiednim segmencie ściany umieszczono metalowe płaskorzeźby, wyobrażające powiększone orzełki z żołnierskich czapek. Obok, na granitowej płycie, pod napisem: „ŻOŁNIERZE LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO POLEGLI W WALKACH O WYZWOLENIE MIASTA GŁOGOWA”, wymieniono siedem nazwisk z datami śmierci (od 2.08.1945 do 7.09.1946). Według aktualnego stanu wiedzy, żołnierze ci zginęli tragicznie na terenie powiatu głogowskiego i, po ekshumacji z wiejskich cmentarzy, zostali pochowani w tym miejscu – pod pomnikiem.

U podnóża głównej ściany, w miejscu wcześniejszej tarczy metalowej, znajduje się granitowa płyta w kształcie tarczy z krzyżami Grunwaldu i powtórzonym napisem, dedykowanym „Bohaterom II Armii Wojska Polskiego, poległym w latach 1945-1947”.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.