Wystawa w Bibliotece PWSZ „Śląsk i ziemia głogowska na dawnych mapach”

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie przygotowały wystawę: „Śląsk i ziemia głogowska na dawnych mapach”. Jej otwarcie odbyło się w dniu 19 maja 2023 roku w ramach imprez towarzyszących Nocy Muzeów 2023 roku.

W 1544 r. wydrukowana została pierwsza mapa Śląska, autorstwa Sebastiana Münstera, a nieco później Martin Helwig sporządził, na podstawie własnych obserwacji oraz informacji od ludności, „matkę wszystkich map Śląska”. Została wydana w 1561 r. w Nysie, a później była wznawiana aż do 2. połowy XVIII w. głównie ze względu na jej nieprzemijające piękno. Również mapy z XVII – XVIII w., choć obrazują przemiany i postęp w sztuce kartografii, starają się opowiedzieć coś więcej, niż tylko pokazać topografię terenu. Od XIX w. przeważać zaczyna urzędowa dokładność. Mimo iż podziwiamy osiągnięcia ówczesnej typografii, cenimy także staroświecki urok tych map.
Pokazane na wystawie mapy – 25 oryginalnych oraz 3 kopie – pozwalają śledzić przemiany kartografii na przestrzeni 400 lat. To historia postępów nauki, konkurencji i współpracy. Wiedza uczonych, hojność mecenasów i praca mierniczych służyła artystom-kartografom. We współpracy sławnych twórców i oficyn stworzony został kartograficzny obraz świata. Kolejno był on aktualizowany z wykorzystaniem coraz doskonalszych technik typograficznych. W gronie wielkich wydawców znalazła się również głogowska oficyna Karla Flemminga. Doskonałej jakości mapy i atlasy tej firmy obejmowały wszystkie kontynenty.
Mapy pochodzą ze zbiorów: Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, Sławomira Krawczyka, Antoniego Boka, Dariusza A. Czai.
Kuratorem wystawy jest Antoni Bok przy współpracy Urszuli Zięby i Dariusz Andrzeja Czai. Wystawa czynna będzie w okresie: 19.05 – 20.10.2023 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.