Kartka z Kalendarza TZG „Pomniki głogowskie” – Maj 2023 rok

Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej – obecny kształt i nazwę otrzymał w 1995 r. W jego skład wchodzą: schody, cokół i pylon w formie ostrosłupa, o łącznej wysokości 12 m. Stanowi wyraźny akcent w Parku Słowiańskim. Na tablicach umieszczonych wokół cokołu zamieszczono, w czterech językach, epitafium o treści: „ŻOŁNIERZOM KOALICJI ANTYHITLEROWSKIEJ POLEGŁYM NA FRONTACH DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ – MIESZKAŃCY GŁOGOWA”. Autorem projektu przebudowy był arch. Sławomir Krawczyk.
W pierwotnej formie był to Pomnik Zwycięstwa (zwany też „Wdzięczności”) – ku czci żołnierzy 3 Armii Gwardii, wchodzącej w skład 1 Frontu Ukraińskiego, poległych w czasie zdobywania Festung Glogau w lutym i marcu 1945 r. Monument wzniesiony został jeszcze w tym samym roku przez Armię Czerwoną (z wykorzystaniem pracy przymusowej Niemców) na utworzonym cmentarzu wojennym. Od 1991 r. poszukiwano nowej koncepcji wykorzystania i zmiany pomnika (był nawet zamiar jego zburzenia). Na wniosek organizacji kombatantów i jej prezesa, M. Kowalika, zmieniona została bryła i symbolika monumentu – zniknęły z niego: gwiazda, posągi żołnierzy oraz pułkowe działa 76 mm.
Pierwotnie, w latach międzywojennych XX w., kiedy w miejscu placu ćwiczeń urządzono park zwany „Laskiem Pionierów”, ustawiono w nim Pomnik Żołnierzy Pruskiego 5 Batalionu Saperów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.