Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

„Głogowskie pomniki” – Kwiecień 2023 rok

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2023-04-01

Pomnik „Katyń – Ocalić od zapomnienia”
Zlokalizowany jest na skwerze Księdza Prałata Zbigniewa Kutzana. Został odsłonięty 17.09.2010 r. Powstał z inicjatywy Głogowskiej Rodziny Katyńskiej i środowisk politycznych. Zaprojektował go arch. Dariusz Wojtowicz, a elementy z granitu wykonał Zakład Kamieniarski Jacek Mazurek.

Pomnik zbudowano w formie minimalistycznej – z zastosowaniem granitu i stali. Składa się z części wertykalnej – obelisku z symbolicznym krzyżem i napisem „1940” oraz horyzontalnej – płyty, na której upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej i jednocześnie ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Obydwa te tragiczne dla historii Polski wydarzenia oddziela na płycie pęknięcie. Górna część posiada napis: „KATYŃ 1940” oraz sentencję o treści: „JEŚLI MIAŁBYM ZAPOMNIEĆ O NICH, TY BOŻE NA NIEBIE ZAPOMNIJ O MNIE”, a poniżej nazwiska 16 ofiar zbrodni, których rodziny mieszkają w Głogowie. Dolna część płyty zawiera nazwiska ofiar katastrofy oraz napis „SMOLEŃSK 2010”.
W sąsiedztwie utworzono aleje dębów kolumnowych, a pod nimi umieszczono kamienne tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni sowieckich w Katyniu, Charkowie i Twerze, których krewni osiedlili się w Głogowie oraz ofiar tragedii smoleńskiej, pochodzących z Dolnego Śląska.

Comments are closed.


- A +
Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl
dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

Szczegółówe informacje na stronach MOK w Głogowie.
Tutaj: AUDIOBOOKI ; a tutaj: LEGENDY (filmy)
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest wtorek, 2023-05-30