Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Wehikuł czasu sierpień 2022 (rok 14/162)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-08-01

Panorama Głogowa, która przeszła do historii. 30 lipca na kilka minut przed godz. 14.00 (według jednego z obserwatorów: „Strzelili 13:57”) odpalono ok. 80 kilogramów materiałów wybuchowych i ponad 200-metrowy komin zamienił się w poziome, dwustumetrowe rumowisko gruzu i stalowych prętów zbrojeniowych.

Betonowanie kołowej płyty fundamentowej komina rozpoczęto 7.10.1988 r. o godz. 7.00. Jej średnica wynosiła 34 metry, a głębokość prawie cztery. Przez 56 godzin (ponad dwie doby) betoniarze z Nowej Soli wylali w uzbrojoną 143 tonami stali „dziurę” 2600 m sześciennych betonu. Dowoziło go 20  samochodów – betoniarek, które zrobiły ok. tysiąca kursów. Fundament potem „stygł” przez 6 miesięcy. Trzon komina zakończono wylewać 2.10.1991 r. na wysokości 217,5 metra. Wylano w tenże trzon ponad trzy tysiące ton betonu, który usztywniał 229 ton stali zbrojeniowej. U samej góry komin miał średnicę 7,5 metra.

Takiej panoramy Głogowa, jak na zdjęciu z 28.07.2022 r., już nie ma (fot. M. Gołuchowski)

 

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna 25 lipca ogłosiła, że kupiła gmach „Starej Poczty” (za 2 700 000 zł). Jak zapowiada, w budynku, po pieczołowitym remoncie, siedzibę będzie miało Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego. Poczta, która po raz pierwszy otworzyła podwoje sto trzydzieści lat temu (1.05.1892 r.), otrzyma nowe życie.

26 lipca dszedł na wieczną wartę Jan Bebel (ur. 13.03.1953 r. w Nowej Soli), artysta fotografik, który w 2015 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Głogowa. Jak napisał w „Jazz Forum” inny głogowianin – Marek Parzyński:

W uzasadnieniu podkreślano, że Jan Bebel spędził w Głogowie swoją młodość, w głogowskim ogólniaku prowadził Klub Fotograficzny. To tutaj, jako głogowianin, zdobył jedną z najcenniejszych nagród muzycznych na świecie – „Diamond Award” za fotografię pt. „Polski Blues”, wykonaną nad Odrą w Głogowie. Na przełomie lat 80. i 90. w pobliskim zamku prowadził Autorską Galerię Fotografii „U Jana”, w której to odbyła się Ogólnopolska Inauguracja Obchodów 150-lecia Powstania Fotografii, którą organizował ZPAF. 

11 listopada 2015 r. w trakcie wręczenia Janowi Beblowi tytułu Honorowego Obywatela Głogowa zdjęcie zrobił głogowianin, nasz kolega, Marek Parzyński. W korespondencji z Wehikułem czasu napisał: fotografowałem go w ciągu ostatnich 30 lat tylko jeden raz, w trakcie uroczystości wręczenia Mu Honorowego Obywatelstwa Głogowa, ale i w tym przypadku jego sprzętem, więc niestety zabrał te zdjęcia z sobą do Milanówka. (Fot. M. Parzyński, Jazz Forum)

 

27 lipca zgodnie z budowlanym zwyczajem, na zakończenie budowy stanu surowego hospicjum, zawieszono na dachu wiechę. Wieniec z żonkili będących symbolem Fundacji „Hospicjum w Głogowie” został wykonany przez uczniów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych. Cieszy postęp prac i fakt, że jak zapowiedział Prezydent – „zakończenie budowy i oddanie hospicjum do użytku w przyszłym roku jest bardzo realne”.

Uczestnicy spotkania z wiechą przed jej powieszeniem (fot. DGL News)

 

10 lipca Konrad I głogowski wrócił do Polkowic obwieściła gmina. Dokładniej byłoby – przybył. Odsłonięto w centrum miasta, w sąsiedztwie amfiteatru, pomnik głogowskiego księcia, który lokował w swoim księstwie kolejne miasta. Opowiedziała uczestnikom uroczystości o poczatkach lokacji Polkowic na prawie niemieckim Renata Matysiak z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Na tablicy cokołu napisano: „Konrad I Głogowski, książę krwi piastowskiej nadaje prawa miejskie Polkowicom w 1265 roku”. (Fot. dla Wehikułu, A. Bok)

 

W lipcu obchodzone było Święto policji, w sierpniu Święto Wojska Polskiego – życzymy wszystkiego najlepszego, tego samego co policjantom – żołnierzom, rezerwistom, kombatantom i weteranom – Czytelnikom i Przyjaciołom Wehikułu czasu.

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne sierpniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Comments are closed.


- A +
Przekaż 1% naszej organizacji

PIT Online z PITax.pl
dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

Szczegółówe informacje na stronach MOK w Głogowie.
Tutaj: AUDIOBOOKI ; a tutaj: LEGENDY (filmy)
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest wtorek, 2023-05-30