Wehikuł czasu lipiec 2022 (rok 14/161)

Olga Tokarczuk w czasie wręczenia doktoratu honoris causa na Uniwersytecie Wrocławskim, 1 czerwca br., powiedziała m.in.:

Dziś każda, najradośniejsza nawet uroczystość odbywa się w cieniu wojny, która się dzieje kilkaset kilometrów na wschód od miejsca, w którym jesteśmy i nie możemy o tym zapomnieć.

Przy Ławeczce Jana z Głogowa, przy alei Wolności już po raz XIII obchodzono Imieniny Jana. W tym roku „Drzewka Pamięci” na terenie Fosy Miejskiej posadzili przedstawiciele Chrobrego Głogów S.A. (kasztan jadalny) na pamiatkę sukcesu sportowego I drużyny oraz Fundacji „Głogowskie Hospicjum” (Tulipanowiec amerykański) w roku wmurowania kamienia węgielnego.

 24 czerwca przy Ławeczce Jana z Głogowa kwiaty w dniu Imienin składają solenizantowi dr Aleksandra Glińska, prezes Fundacji i Jan Hłubowski inicjator i pomysłodawca obchodów. (fot. Kacper Chudzik)

800 lat Kłobuczyna. Z udziałem regionalistów z TZG odbyło się kolejne wydarzenie z okazji obchodów rocznicy założenia wsi. Aktywni mieszkańcy (wraz z prezesem OSP, Janem Michalskim) zorganizowali spotkanie, które zgromadziło obecnych i dawnych mieszkańców Kłobuczyna. Był spacer historyczny brawurowo poprowadzony przez Józefa Wilczaka i mini konferencja historyczna z udziałem Antoniego Boka.

Moderatorzy i organizatorzy konferencji historycznej w Kłobuczynie. (fot. Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Gaworzycach)

XV Lato w Twierdzy trwa w tropikalnych warunkach. Obok atrakcji miejskich, planowane są interesujące wyjazdy, jak wycieczka do twierdzy Nysa, zwiedzanie jednostki wojskowej w Świętoszowie, wyjazd do lasu w okolicach Borku (znajduje się tam Pomnik Ludzkiej Głupoty), wycieczka do Lubina.

 

W Dalkowie niedaleko pałacu i zabytkowego parku otwarto Centrum Hortiterapii  –  Ogrody Zmysłów. Można tam znaleźć – ogród smaku, wzroku, dźwięku, dotyku i słuchu. Posadzono ponad 6 tysięcy różnych roślin, w tym wiele gatunków bylin, ponad 30 odmian róż, dużą ilość krzewów ozdobnych i drzew. Projekt jest dziełem Fundacji na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie, (która z inną inicjatywą została nominowana do X Głogowskiej Nagrody Historycznej).

W dniu inauguracji Ogrodów Zmysłów. (fot. Antoni Bok)

150 lat temu, 19 lipca 1872, na polach pod Weissenburgiem u bram Alzacji odsłonięto pomnik pamięci żołnierzy poległych na początku wojny francusko-niemieckiej. Uczestniczyły w niej wielkopolskie, „poznańskie pułki, w tym nr 58 z Głogowa. Czy to był pomnik dedykowany Bartkowi Zwycięzcy?

 

25 lat minęło od powodzi Tysiąclecia. 13 lipca 1997 fala powodziowa na Odrze dotarła do Głogowa.

                   Ostrów Tumski, budowa Domu Uzdrowienie Chorych. Woda dotarła i tu.                             (ze zbiorów R. Rokaszewicza).

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne lipcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.