Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

PROMOCJA – DZIAŁ REGIONALIÓW BIBLIOTEKA PWSZ – Historia Jednego Kwartału „Brzostów- od wsi do osiedla w Głogowie”

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2021-03-06
Przedstawiamy Państwu najnowszą publikację Towarzystwa Ziemi Głogowskiej pt. „Brzostów – od wsi do osiedla w Głogowie. Wspomnienia mieszkańców” w opracowaniu naszych doświadczonych regionalistów Dariusza Andrzeja Czai i Marka Roberta Górniaka.
Autorzy i redaktorzy tomu mają już spore doświadczenie w dokumentowaniu i popularyzowaniu powojennych i współczesnych losów mieszkańców Ziemi Głogowskiej, angażując się w podobne projekty wydawnicze w ościennych gminach Grębocice, Kotla, Jerzmanowej i Dalkowa oraz periodykach historycznych i regionalistycznych na Dolnym Śląsku i w wydawnictwach akademickich.
Prezentowana publikacja jest już III tomem projektu TZG pn. „Historia Jednego Kwartału” jako serii wydawniczej zawierającej wspomnienia mieszkańców wybranych obszarów Głogowa. Zapoczątkowały serię „Wspomnienia mieszkańców Stoczniowca” (2015), a jego kontynuację już w innej formule stanowił II tom „Mieszkałem koło szpitala… Wspomnienia głogowian” (2019). Mamy nadzieję, że kolejny tom stanie się ona istotnym przyczynkiem do zgłębienia powojennej historii Brzostowa, Głogowa i szerzej regionu głogowskiego. Ufamy, iż zebrane w niej opisy oraz osobiste refleksje – podobnie jak wcześniejsze – przyniosą wiele nowych informacji i naświetlą mniej znane epizody wojenne oraz powojenne dzieje Ziemi Głogowskiej i szerzej – Ziem Zachodnich.
W prezentowanym tomie, na 420 stronach, znaleźć można ciekawą wielowiekową historię związanego z Głogowem Brzostowa, który ostatecznie w wyniku rozwoju miasta …od podmiejskiej wsi, stał się osiedlem w Głogowie. Na tle tej historii miejscowości jako w głównej część książki przewijają się niezwykle ciekawie i emocjonalnie wspomnienia kilkunastu respondentów – znanych i szanowanych mieszkańców, którzy jako polscy osadnicy, przybyli do Brzostowa w pierwszych powojennych latach. Całość dopełnia ponad 400 niepublikowanych do tej pory fotografii. Książka ma charakter hołdu Osadnikom i Pionierom Brzostowa przy okazji w 75. rocznicy polskiego osadnictwa na Ziemi Głogowskiej.
Najnowsza książka trafi do głogowskich bibliotek – MBP, Biblioteki Pedagogicznej, Działu Regionaliów Biblioteki PWSZ oraz bibliotek szkolnych. Będzie też do nabycia w Księgarni „Feniks”, Saloniku Prasowym na Grodzkiej, Witrynie Wydawnictw Regionalnych w Muzeum oraz czytelni Biblioteki PWSZ.
Zapraszamy do jej lektury!
Comments are closed.


- A +
Archiwum
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest środa, 2021-09-22