Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Wehikuł czasu wrzesień 2019 (rok 11/127)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2019-08-30

1 września 1939 roku, 80 lat temu głogowskie koszary stały puste. W części pomieszczeń kończyły się formować oddziały 213 Dywizji. Świeżością błyszczał oddawany właśnie we władanie lekarzom szpital wojskowy na przedmieściach przy HerzogKonradstrasse (Tadeusza Kościuszki). Garnizonowy 54 regiment piechoty Wehrmachtu wraz z oddziałami artylerii i saperów skrycie przemieściły się na Śląsk. W składzie 10 Armii uczestniczyły tego dnia w ataku na Polskę.

Przeciwko najeźdźcom stanęły oddziały polskiej armii. Wśród nich, zmobilizowany kresowianin, późniejszy głogowianin – Franciszek Smorczewski. Rodzina odnalazła jego powojenne zapiski i album z czasów niewoli. Fragment publikujemy niżej.

Polscy żołnierze, jeńcy wojenni w niewoli niemieckiej. Zdjęcie z albumu Franciszka Smorczewskiego, „polskiego jeńca wojennego nr 27268(II E) z okresu niewoli w Niemczech od 5 X 1939 do 21 III 1945 roku”.

 

1 września 1979 roku, 40 lat temu, spełniły się kilkunastoletnie starania głogowskich regionalistów, ludzi kultury i władz miasta. W trakcie wielkiej manifestacji z udziałem m.in. reprezentantów społeczności Wrześni i Zamojszczyzny, marynarzy z okrętu i statku „Głogów”, dzieci i młodzieży oraz społeczeństwa Głogowa odsłonięto pomnik Dzieci Głogowskich.

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Dzieci Głogowskich w dniu 1 września 1979 roku

(fot. Adam Wiśniewski).

 

Pół wieku Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi Głogów i 30 lat kapelmistrzowania orkiestrze przez Kazimierza Walendzika.

Głogów ma wielkie i długie tradycje orkiestr dętych. Istniała już przy Stoczni, i jak wspomina jeden z trębaczy, grywali z sukcesami. Potem rozpoczęła się era wojskowej orkiestry dętej, kolejno 31 Brygady i 5 Pomorskiej Brygady Artylerii Armat. Na jej czele stali m.in. Władysław Król i Zbigniew Szabatowski.

Orkiestra hutnicza od 30 lat prowadzona jest przez Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Walendzika. Na Pana rece, Panie Kazimierzu Wehikuł czasu – wielki miłośnik orkiestr dętych – składa serdeczne jubileuszowe życzenia.

 

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne wrześniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Comments are closed.


- A +
Archiwum
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest środa, 2020-08-05