Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Wehikuł czasu sierpień 2019 (rok 11/126)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2019-08-07

Połowa upalnych wakacji za nami. Tydzień, w którym lipiec witał się z sierpniem brzmiał muzyką dawną. 30 lipca w gorącym, monumentalnym wnętrzu kolegiaty głogowskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w ramach festiwalu „Przedsionek Raju”, utwory Jana Sebastiana Bacha grała barokowa orkiestra „Green Kore”, solistkami były: skrzypaczka, Chorwatka Jesenka Balic Zunic i klawesynistka Joanna Boślak-Górniok.

Natomiast zamykał tydzień, sobotni „Letni koncert muzyki organowej i kameralnej ziemi głogowskiej” w Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu. Wystąpił wybitny polski organista, koncertujący w największych i prestiżowych światowych świątyniach i salach, profesor Witold Zalewski z Krakowa, pierwszy organista Królewskiej Katedry na Wawelu. Cykl takich koncertów organizuje TZG.

W najbliższym czasie atrakcji nie zabraknie, bo i okazji będzie kilka. Przypomnijmy wydarzenia, którym poświęcone zostanie kilka przedsięwzięć (informacje w lokalnych mediach). I jak zwykle również i inne ciekawostki z sierpniowej przeszłości Głogowa i okolic.

910 lat temu, we wtorek, w dzień św. Bartłomieja, po nieudanym ataku znienacka na bramę, rozpoczęło się oblężenie głogowskiego grodu przez wojska króla (późniejszego cesarza) Henryka V. Zdarzenie przeszło do historii Polski.

Karta pocztowa sprzed lat

80 lat temu, ok. 20 sierpnia 1939 roku głogowskie bataliony Wehrmachtu wróciły z ćwiczeń zgrywających na poligonie w Wędrzynie. Z oddziałami 18 Dywizji Piechoty pożegnał się tam ich dowódca, generał Erich von Manstein, który został mianowany szefem sztabu Grupy Armii „Południe”. To właśnie ona niebawem dokona ataku na Polskę. W garnizonie trwają gorączkowe, choć starannie maskowane, przygotowania do wojny.

60 lat temu w 850 rocznicę Obrony Głogowa rozpoczęły się Dni Ziemi Głogowskiej. I w Głogowie i w Bytomiu Odrzańskim odbyły się patriotyczne manifestacje. Dziś zgodnie z polityczną poprawnością należałoby może napisać, że obchody zostały wprzęgnięte w machinę ówczesnej propagandy. Pewnie tak. Ale wykonano wiele ważnych dla przyszłości miasta działań, które bez tej okazji mogły nie zaistnieć. Przede wszystkim pokazano ile jeszcze trzeba zrobić dla odbudowy zrujnowanych miast. Wprowadzono projekty do tzw. planu centralnego. Odbyła się w Głogowie sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na której też bito się w piersi, ale środków dzielonych centralnie od tego nie przybyło. Zebrani zatwierdzili jednak projekty założeń planu 5-letniego rozwoju miasta i powiatu.

27.08.1959 r., uroczysty capstrzyk wojskowy w Parku Słowiańskim. Kompanię honorową wystawiła 31 Brygada Artylerii Armat z miejscowego garnizonu.

40 lat temu, w sierpniu 1979 roku, trwały przygotowania do wielkiej manifestacji w czterdziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na placu obok Zamku Książąt Głogowskich miało miejsce odsłonięcie Pomnika Dzieci Głogowskich.

Ostatnie przygotowania do odsłonięcia Pomnika Dzieci Głogowskich.

(fot. Adam Wiśniewski)

 

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne sierpniowe ciekawostki w zakładce

Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Comments are closed.


- A +
Archiwum
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest sobota, 2020-06-06