Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Wehikuł czasu Maj 2019 (rok 11/123)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2019-05-04

Czołgi, samochody, samolot, piechota i mnóstwo dymu z okazji 74. rocznicy zakończenia walk o Głogów. Sprzęt i ludzie pojawili się najpierw w centrum miasta. Po południu na górkowskim torze motocrossowym zorganizowano wielką inscenizację z udziałem ponad stu umundurowanych i uzbrojonych rekonstruktorów, pasjonatów przeszłości. Górków wypełnił się tysiącami ludzi chcących zobaczyć to wydarzenie.

W bitwie udział wzięły motocykle, samochody, wóz opancerzony i dwa czołgi. Czołg T-34-85 Głogowianie poznali już w ubiegłym roku w trakcie pokazu na Bulwarze Nadodrzańskim. Teraz obok niego wystąpił również niemiecki czołg Pantera. (fot. Kacper Chudzik TG)

 

Właśnie zakończyła się kolejna Majówka. Tegoroczną imprezę majową zaplanowano aż na pięć dni. W jej trakcie odbyło się wiele ciekawych przedsięwzięć. W tym jakże miłych Wehikułowi, który przyglądał się z oddali takim działanim, jak np.:

Niewątpliwą atrakcją było nocne zwiedzanie Głogowa z Prezydentem. To już tradycja, że przy okazji takich wydarzeń jedną grupę oprowadzam ja – powiedział włodarz miasta. Uzbrojeni w latarki i dobre chęci turyści zobaczyli ruiny kościoła świętego Mikołaja, podziemia kościoła Bożego Ciała oraz Fosę Miejską.

Przez kilkanaście godzin dziennie żyła Marina. Festiwal Smaków Świata okazał się fantastyczną ucztą światowych przysmaków serwowanych z Food Trucków. Była też historia Głogowa w płynie. Zrekonstruowane piwo, według przedwojennej receptury głogowskiego browaru Bertholda.

Wielkim powodzeniem cieszyło się piwo uwarzone, według przedwojennej receptury, głogowskiego browaru Bertholda. Inicjatorem był Karol Szczepaniak, który za pomysł, odnalezienie receptury i realizację został nominowany do VII Głogowskiej Nagrody Historycznej.

 

Imieniny ulicy 10 Maja już niedługo odbędą się po raz drugi. Pomysłodawczyni imprezy Pani Bogusia Slifierz wraz z Teresą Grzywacz i Andrzejem Tomkiem Ruebenbauerem, przy wsparciu swoich rodzin i sąsiadów, przygotowują radosne spotkanie dużych i małych. Będą zabawy dla dzieci, muzyka na żywo, tort sąsiedzki i gawędy. 10 Maja, w piątek, od godziny 16.30 na ulicy, która na kilka godzin zamieni się w deptak i kawiarnię. Będzie można się napić herbaty, spróbować upieczonych przez sąsiadki ciast.

Wehikuł w imieniu organizatorów zaprasza obecnych i byłych mieszkańców, sąsiadów mieszkających „koło szpitala” i wszystkich znajomych.

Imieniny ulicy 10 Maja w 2018 roku. Na pierwszym planie Dorotea Voigt, mieszkanka Głogowa do 1945 roku, na tej ulicy w domu pod numerem 10. Został on wybudowany tuż przed rozpoczęciem wojny. Niewiele zniszczony w trakcie oblężenia, służy już kolejnemu pokoleniu obecnych mieszkańców.

 

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne majowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Comments are closed.


- A +
Archiwum
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Close Print