Wehikuł czasu – luty 2019 (rok 10/120)

Zaskoczyła wielu obserwatorów inwestycji miejskich i robót rewitalizacyjnych na Bulwarach Nadodrzańskich decyzja Prezydenta o przygotowaniach do budowy przejścia podziemnego przy Zamku Książąt Głogowskich, tuż przed Mostem Tolerancji. Na pewno to rozwiązanie połączy obie części nadodrzańskich terenów rekreacyjnych i kulturalnych. Nie zanosi się, że w najbliższym czasie drastycznie zmniejszy się ruch na ulicy Brama Brzostowska. Dobrze, że takiej idei nie rzucali kłód Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz właściciel drogi – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Cieszy więc, że wszystkie strony uznały, jak napisał Prezydent – „że taka opcja będzie najbardziej korzystna dla miasta i mieszkańców, a dokumentacja zostanie sporządzona jeszcze w tym roku, w budżecie na jej wykonanie mamy ok. 80 000 złotych. Koszty dokumentacji pokryje w całości Gmina Miejska Głogów”.

Kolegiata i Zamek Książąt Głogowskich w porannej mgle widziany z dwudziestowiecznego wieżowca. (fot. A. Hryniewicz)

8 lutego 2014 roku, pięć lat temu Wehikuł czasu zadebiutował na Facebooku. Zaczęto od przypomnienia kolejnej rocznicy rozpoczęcia operacji dolnośląskiej Armii Czerwonej w 1945, potem była 507 rocznica śmierci w Krakowie profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Jana z Głogowa, znanego także pod nazwiskiem Głogowczyk, (ur. około 1445 r. w Głogowie). I opis „rzeźni” pod Wschową, czyli jednej z największych bitew Wojny Północnej, w której jazda szwedzka wyrżnęła bezlitośnie oddziały armii rosyjskiej i saskiej, a dowódca głogowskiej twierdzy, uciekającym „tchórzom”, zamknął bramy przed nosem (13.02.1706 r.).

W ciągu tych lat ukazało się ponad 1160 wpisów, które ubarwiało ponad 2000 ilustracji, pod hasłem „Niecodziennik Wehikułu czasu”. W ciągu mijających 5 lat przytoczono więc wiele wydarzeń z przeszłości. Czasami autor wywoływał lub przedstawiał problemy czy sprawy bieżące. Ponieważ dotyczyły Głogowa – blog zamieniał się w Glog.

Polecamy adres: www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu/

„Niecodziennik Wehikułu czasu”, profil na portalu społecznościowym Facebook.

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne lutowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.