Koncert Patriotyczny „Polonia Restituta”

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Stowarzyszenie Chór „Beati Cantores” oraz Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zapraszają mieszkańców Głogowa 10 listopada br. o godz. 16.00 (sobota) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości na Koncert Patriotyczny „Polonia Restituta”, który odbędzie się w kościele na osiedlu Kopernik.

Program i repertuar artystyczny – koncertu nawiązywać będzie do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości z motywem przewodnim twórczości największych kompozytorów polskich rożnych epok, autorów znanych dzieł utrwalających kulturową i narodową tożsamość. Będą to utwory min. Nowowiejskiego, Kurpińskiego, Gomółki, transkrypcje organowe dzieł Chopina, Paderewskiego, Elgara, pieśni patriotyczne i marsze wojskowe Legionów Polskich i okresu II Rzeczypospolitej wykonywane na organach, orkiestrę dętą, solistów, chóry. Jednym z wydarzeń artystycznych koncertu „Polonia Restituta” będzie wykonanie po raz pierwszy w Głogowie monumentalnej IX Symfonii Feliksa Nowowiejskiego, której wieńcząca część na temat Bogurodzicy zabrzmi – zgodnie z intencją autora Roty – przy współudziale organów i orkiestry dętej. Koncert będzie przedsięwzięciem o wysokiej randze artystycznej z udziałem znanych artystów muzyki organowej i kameralnej, głogowskiej Orkiestry Dętej Huty Miedzi „Głogów” oraz miejscowych chórów „Beati Cantores” i „Gaudium”.

Kierownikiem artystycznym i głównym wykonawcą muzyki organowej będzie dr hab. Bogusław Raba – pracownik naukowy w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Metropolitalnym Studium Organistowskim Archidiecezji Wrocławskiej łączący pracę dydaktyczno – naukową z działalnością koncertową. Posiada bogate doświadczenie wyniesione z udziału w festiwalach i koncertach w Polsce, Europie, USA i Kanadzie.

Natomiast 12 listopada br. (poniedziałek) o godz. 17.00 zapraszamy na drugi kameralny Koncert Patriotyczny „Polonia Restituta”, który odbędzie się w Kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Tadeusza Judy w Jaczowie. Wykonawcy koncertu w Jaczowie: Chór „Beati Cantores” pod dyrekcją Barbary Walendzik, Monika Krahforst – organy, Marek Stroński – trąbka.

Wstęp na oba koncerty – wolny! Serdecznie zapraszamy!


 © 2018 - Towarzystwo Ziemi Głogowskiej