Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Wehikuł czasu – listopad 2018 (rok 10/117)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 4 listopada 2018

Głogowianie zagłosowali i wybrali 21 października, w I turze wyborów samorządowych, Prezydenta i Radę Miasta Głogowa. O prezydencki fotel ubiegało się 3 kandydatów: Przemysław Bożek, Sławomir Majewski oraz Rafael Rokaszewicz. Z kronikarskiego obowiązku – we wszystkich 36 obwodowych komisjach wyborczych zwyciężył Rafael Rokaszewicz, w pierwszej turze, otrzymując 16 568, to jest 61,17% ważnych głosów. Miastem najprawdopodobniej rządzić też będzie proprezydencka koalicja radnych Klubu KWW R. Rokaszewicza z KKW Koalicji Obywatelskiej. Czy skończy się koszmar ubiegłej kadencji, czyli nieudana kohabitacja?  Wehikuł gratuluje nowo wybranym i życzy owocnej pracy na rzecz miasta.

100-lecie odzyskania niepodległości, kulminacja obchodów przed nami, ale działania trwają od początku roku. O kilku, które były i które się odbędą poniżej:

      W ramach sadzenia „100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” w lasach dolnośląskich, trzy dorodne sadzonki będą rosły na terenie Nadleśnictwa Głogów. Dęby posadzono w: Głogowie (obok siedziby Nadleśnictwa), w Jakubowie nieopodal Sanktuarium i przy pałacu w Gaworzycach.

 

15 sierpnia 2018 roku, Nadleśniczy Adam Grzelczak w towarzystwie Prezydenta Rafaela Rokaszewicza, przedstawicieli KGHM SA, instytucji miejskich i powiatowych uroczyście posadził młody dąb. Odsłonięto również pamiątkową tablicę, upamiętniającą ten dzień.

 

 9 listopada w Klubie Batalionowym uroczysta Gala zakończy 5. Konkurs literacki ”A nad nami biało – czerwona”. Konkurs dla młodzieży i dorosłych organizowany jest przez głogowskie środowisko literackie.

10 listopada  w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie, a 12 listopada w Kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie odbędą się Koncerty „Polonia Restituta” muzyki chóralnej i organowej. Organizatorami są TZG i Stowarzyszenie Chór „Beati cantores”.  Jednym z wydarzeń artystycznych  koncertu „Polonia Restituta”  będzie wykonanie po raz pierwszy w Głogowie monumentalnej IX Symfonii Feliksa Nowowiejskiego, której wieńcząca część na temat Bogurodzicy zabrzmi – zgodnie z intencją autora Roty – przy współudziale organów i orkiestry dętej.

Wśród wykonawców: artyści muzyki organowej dr hab. Bogusław Raba i Monika Krahforst oraz Marek Stroiński – trąbka, głogowskie chóry „Beati Cantores” i „Gaudium” oraz  Orkiestra Dęta Huty Miedzi „Głogów”.

11 listopada ma zostać odsłonięty pomnik Józefa Wybickiego, twórcy Mazurka Dąbrowskiego, który przebywał w twierdzy w latach 1813/14 z zamiarem tworzenia na Śląsku i w Wielkopolsce, po wycofaniu się Francuzów, siatki wywiadowczej. Jak napisali inicjatorzy (Muzeum i Stowarzyszenie Przyjaciół), monument stanie na istniejącym fundamencie zburzonego konnego pomnika cesarza Wilhelma.

Tradycyjnie, 11 listopada wręczone zostaną najwyższe miejskie wyróżnienia przyznane przez Radę Miejską.  Godność Honorowego Obywatela Głogowa otrzyma dr Khalil El Mohtar, a tytuł Zasłużonego dla Głogowa  Halina Kościańska (zmarła w  tym roku znana restauratorka). Wehikuł z zainteresowaniem obserwuje i uczestniczy w dokumentowaniu sposobów satysfakcjonowania oddanych miastu i aktywnych głogowian i innych ważnych dla Miasta Osób.

Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3, we współpracy z TZG, przygotowały nietypową publikację. To książka „100 Polaków na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” – w której znalazły się rysunki przedstawiające naszych znanych rodaków. Sukces zmobilizował przedszkolaków do kolejnej inicjatywy – w pomieszczeniach CIT otwarto wystawę „100 eksponatów na 100-lecie odzyskania Niepodległości„, na której dzieci prezentują parami najstarsze i najmłodsze przedmioty codziennego użytku.

W trakcie „wernisażu” wystawy był tłum dzieci i młodzieży oraz nieliczni dorośli. Były też cukierki z logo Głogowa i entuzjazm najmłodszych.

(fot. Wehikuł czasu)

Inne listopadowe ciekawostki i kolejna propozycja Z lektur Wehikułu –  w zakładce Wehikuł czasu.    Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Comments are closed.

Witamy , dziś jest niedziela, 4 listopada 2018