Wehikuł czasu – październik 2018 (rok 10/116)

W Legnicy odbył się w dniach 23-25 września XI Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej. Choć bez fanfar, informacji i relacji prasowych, to w trakcie pracowitych obrad Kongres skierował do regionalistów kilka ważnych dokumentów. Wśród nich – Apel do regionalistów polskich o dążenie do rozwoju i jedności ruchu regionalistycznego. Ważny jest również, jakże aktualny, Apel uczestników XI Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych do społeczeństwa polskiego przed wyborami samorządowymi. W nim zebrani piszą m.in:

Niech akt wyboru do władz samorządowych będzie świadectwem troski o dobro naszych małych ojczyzn, o ich awans cywilizacyjny i rozwój lokalnej kultury. Niech to będzie przemyślany wybór najlepszych kandydatów, których znamy, cenimy i którzy wykazali już swoje kompetencje w kierowaniu życiem społeczności lokalnych i regionalnych.

Aktywnością, jak zwykle w ostatnich latach, wykazali się przedstawiciele TZG, którzy obok udziału w obradach, wsparli Organizatorów. W trakcie Kongresu zaprezentowane zostały głogowskie doświadczenia, a książka „Stare Miasto w Głogowie–30 lat odbudowy” została zgłoszona do ustanowionej niedawno i przyznanej po raz pierwszy Nagrody im. Anatola J. Omelaniuka za najlepszą książkę regionalistyczną wydaną w 2017 r. Prezes Zbigniew Mazurek został wybrany do Rady Krajowej Stowarzyszeń Regionalnych.  Przewodniczącą Rady została ponownie Bożena Konikowska.

W trakcie obrad Kongresu prezes TZG przedstawił głogowskie stowarzyszenie. (Fot. Dariusz A. Czaja)

Wehikuł koniec wakacji i początek roku szkolnego spędził w Głogowie. Trafił na powiatową inaugurację roku szkolnego w ZSSiB, spotykał się z ludźmi, pracował ze specjalistami dokumentującymi głogowską przeszłość.

29 sierpnia w pałacowych ogrodach w Czernej uczestniczył w zakończeniu pleneru malarskiego 10 artystów plastyków. Wystawa najnowszych dzieł znanych i nieznanych w cieniu renesansowych attyk pałacu robiła wrażenie. Obrazy inspirowane przyrodą, zabytkami, architekturą i życiem mieszkańców wywoływały zainteresowanie i liczne komentarze, ale i refleksje. Miłym zaskoczeniem był znaleziony na szczycie podręcznej literatury w pałacowym foyer, forteczny przewodnik Wehikułu.

Niewątpliwym i znakomitym uzupełnieniem finisażu w Czernej była wizyta i rozmowa w przyjaznym domu Teresy i Lucjana, pełnym słońca, kolorów, płynących z wielu obrazów gospodyni i wchodzącego do salonu ogrodu. Gościnność i uśmiech gospodyni i jej uwagi uzupełniały dyskusję przyjaciół z dzieciństwa. A rozmowa o sztuce przeplatała się z akcentami „a pamiętasz…?”

Tuż przed wyjazdem wypadło być Wehikułowi w pierwszym, roboczym dniu XXXIV Międzynarodowych Spotkań Twórczych-Chociemyśl 2018, które odbywały się w Ogrodzie Sztuki Janusza Owsianego. W trakcie dwutygodniowego pleneru artyści tworzyli, ale też odbywały się warsztaty rzeźbiarskie, malarskie i fotograficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzone przez gości ze świata. O pasjonacie i artyście z Chociemyśli będziemy jeszcze pisać.

Plenerowa i poplenerowa wystawa prac uczestników spotkania „Człowiek kształtuje i chroni środowisko” w pałacu w Czernej

Inne październikowe ciekawostki i kolejna propozycja Z lektur Wehikułu –  w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.