Wehikuł Czasu        Glogoviensis         Glogopedia        
Statystyki

Wehikuł czasu Lipiec 2018 (rok 10/113)

Categories: Inne
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2018-07-04

W końcu czerwca w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym na Zamku Książąt Głogowskich odbyło się, cieszące się dużym zainteresowaniem, spotkanie w ramach cyklu Wykładów Otwartych TZG.  O Głogowie w latach pięćdziesiątych, o budowie mostu, której nie ma w pamięci i w źródłach, opowiadał Wehikuł czasu.  Natomiast o planach budowy drugiego mostu i podjętych już działaniach oraz o działaniach inwestycyjnych wokół budowy drogi ekspresowej S-3 mówiła  dyrektor naczelna dolnośląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu Lidia Markowska.

Prezes TZG, Zbigniew Mazurek rozpoczyna spotkanie poświęcone historii i przyszłości głogowskiej przeprawy przez Odrę. (fot. Jerzy Popiel)

22 czerwca odbył się odbiór odrestaurowanej płyty poświęconej generałowi Rheinwaldowi, komendantowi głogowskiej twierdzy w czasach napoleońskich. Tak się złożyło, że to wydarzenie miało miejsce w dniu śmierci generała. To był jeden z nielicznych, szanowanych przez głogowian dowódców garnizonu. Francuz na tyle dobrze zapisał się w pamięci mieszkańców, że wmurowali – w miejscu pochowania generała na terenie fortu „Gwiazda” – tablicę pamiątkową. W ostatnich latach szybko niszczała. Paweł Łachowski, ówczesny sekretarz TZG, kilkanaście lat temu publicznie zwracał na ten fakt uwagę. Wreszcie dzięki zaangażowaniu użytkownika posesji – firmy Intertrans PKS – dziś zakończono prace związane z instalacją odnowionej płyty. Po dokonaniu formalności, na odnowionej płycie, w obecności konserwatora zabytków z Legnicy, Prezesa Intertransu PKS SA i specjalistów od renowacji, Wehikuł złożył symboliczną różę w rocznicę śmierci Generała.

Płyta poświęcona generałowi Reinwaldowi w chwilę po odbiorze z urodzinową różą

od Wehikułu.

Rozpoczęły się wakacje. A jak wakacje to od 10 lat już „Lato w Twierdzy Głogów”. W tym roku akcja trwa od 2 do 14 lipca. Uczestnicy poznają i odwiedzą nie zawsze dostępne na co dzień obiekty forteczne starej twierdzy. Wyjadą też w militarno-historyczne podróże do atrakcyjnych miejsc Dolnego Śląska. Warto przypomnieć, że Organizatorzy przedsięwzięć Zima i Lato w Twierdzy 2012, otrzymali w 2013 roku pierwszą GŁOGOWSKĄ NAGRODĘ HISTORYCZNĄ „Złoty Bilet Wehikułu czasu”.

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne lipcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Comments are closed.


- A +
Archiwum
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Kategorie
*

WAŻNE LINKI

BFH

PWSZ_Głogów

Głogów - Okolice

Głogów - Okolice

 

INNE LINKI

Twierdza Głogów 2

MOK Głogów

 

Głogów     Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne


Witamy , dziś jest poniedziałek, 2019-06-17