Wehikuł czasu – sierpień 2017 (rok 9/102)

Lato w Twierdzy 2017 – już po raz kolejny przez wakacyjne dwa tygodnie ciekawi Głogowa uczestnicy poznawali tajemnice i przeszłość miasta. Zwiedzali podziemne obiekty, zagladali do trudno dostępnych na co dzień obiekty (np. technikum nr 6). Wdrapywali się na wieże, spływali Odrą, chłodzili w basenie Zwiedzali również okolice bliższe i dalsze, bo trafili nawet do górskich twierdz sudeckich w Kłodzku i Srebrnej Górze.

Odbudowa Teatru – 14 lipca prezydent Rafael Rokaszewicz podpisał umowę z prezesem firmy Pre-Fabrykat z Karpacza, Stanisławem Tomkiewiczem na odbudowę Teatru Miejskiego. Ruina w Rynku ma już niebawem przestac straszyć. Choć budowlani się zastrzegają a inwestor potwierdza, że jednak ze względu na stan ruin, prace mogą się wydłużyć. I prawie nazajutrz rozpoczęły się dziaalnia wstępne związane z przejmowaniem placu budowy

Wizualizacja elewacji wschodniej Teatru

Wehikuł zainteresowanym i zaniepokojonym mieszkańcom Głogowa spieszy donieść, że odbudowa nie wiąże się z postawieniem cukierkowej, gips-kartonowej i styropianowej budowli. Zainspirowany aktywnością i pytaniami GROT i GFH, dotyczącymi elewacji, dotarł do dokumentacji. Wynika z niej m.in. że nastapi „odtworzenie historycznych detali architektonicznych i profilowanych gzymsów”.

Najbardziej reprezentacyjny i prestiżowy ryzalit środkowy elewacji wschodniej (czyli po prostu główne wejście) zostanie potraktowany ze szczególnym pietyzmem. Trzymając się ogólnej, przedstawionej wyżej zasady:

– koncha nad wejściem zostanie odrestaurowana w zakresie geometrii sklepienia, detal architektoniczny odtworzony zostanie tylko w strefie zachowanej do dziś, natomiast pozostała część otrzyma detal zaznaczony malowaniem.

– popiersie A. Gryphiusa zostanie odtworzone w sztucznym kamieniu, a zachowana pozostałość po zakonserwowaniu będzie eksponowana wewnątrz Teatru.

– zniszczony w dużej części fryz pełen figur nad wejściem, zostanie przedstawiony w formie jasnego pasa tynku, Na tym tle zostana umieszczone zakonserwowane element, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

– najbardziej interesujące – dwie kolumny przy wejściu zostaną zachowane wraz ze śladami zniszczeń wojennych (ślady po kulach).

Wizualizacja ryzalitu elewacji Teatru, który zostanie zachowany jako pomnik, symbol zniszczeń wojennych.

Lato w Muzeum – przedsięwzięcie obowiązkowe wielu placówek muzealnych w kraju w tym i głogowskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Tu w tym roku, w sierpniu uczestnicy uzyskają m.in. odpowiedzi na pytania: Jak dawniej powstawały książki? Co to jest exlibris? Jak wykonać własnoręcznie zakładkę do książki?

A w Muzeum Ziemi Wschowskiej w odpowiedzi na pytanie – z czym kojarzy się dzieciom muzeum, usłyszano, ze to miejsce, gdzie znajdują się„Stare zgubiska”.

Zachęcamy do odwiedzin muzeów i miejsc pamięci. I do dzielenia się ciekawostkami dotyczącymi przeszłości Ziemi Głogowskiej czy znajdowanymi w trakcie wakacyjnych wedrówek glogovianami. Łamy Wehikułu i Niecodziennika czekają i niespodzianki dla czytelników również.

 

Inne sierpniowe ciekawostki i kolejna propozycja Z lektur Wehikułu  w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.