Wehikuł czasu – Maj 2017 (rok 9/99)

W Bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej odbyła się już piąta (jak ten czas leci) Gala „Wehikułu czasu”. Tradycyjnie współorganizatorami byli – Miejska Biblioteka Publiczna i Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Przy licznie zebranej publiczności miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie zwycięzcy Głogowskiej Nagrody Historycznej. Były też opowieści z przeszłości Głogowa, spotkanie z Twórcą i tort.

Głogowską Nagrodę Historyczną otrzymali autorzy i wydawca książki:

Poli i Stasia wędrówki po Głogowie czyli przewodnik dla dzieci, Dariusz A. Czaja i Aneta Steciąg, Wyd. TZG, Głogów 2016.

Laureaci Głogowskiej Nagrody Historycznej – Dariusz A. Czaja i Aneta Steciąg – wśród zespołu inicjatorów, współpracowników i popularyzatorów „Przewodnika dla dzieci”

(fot. I. Matuszewska)

Wehikuł czasu już po raz kolejny wręczył również swoje wyróżnienia. Złote Bilety za aktywność na rzecz utrwalania przeszłości w różnych formach, otrzymali: Albin Tomalak, Jan Baraniecki, gen. bryg. Zdzisław Barszczewski, Marta Dytwińska – Gawrońska, Wojciech Janisio, Marcin Kuchnicki, Grażyna Myśków, Tadeusz Maciesza, Magdalena i Krzysztof Reszewiczowie.

Już po raz drugi Wehikuł czasu wręczył też „Wejściówkę do Warsu”, dedykowaną osobom kontynuującym działalność wyróznioną wcześniej „Złotym Biletem. Tym razem „Wejścówkę” nr 2 otrzymał Antoni Bok.

Antoni Bok otrzymuje „Wejsciówkę Wehikułu czasu”  (fot.J. Popiel)

 

Z okazji 70 rocznicy zorganizowania Biblioteki w Głogowie Zarząd TZG wraz z Wehikułem czasu przekazał Izie Owczarek, dyrektor MBP, okolicznościowy adres i rysunki z nagrodzonej publikacji. Prezes TZG także siedemdziesiąt tulipanów.

70 tulipanów dla p. Dyrektor Izy Owczarek (fot. D.A.Czaja)

W drugiej części spotkania w Bibliotece, o swoich bestsellerowych książkach:  Ksiądz Paradoks,Beksińscy. Portret podwójny i  1945. Wojna i pokój, opowiadała Magdalena Grzebałkowska – reporterka i pisarka. Wśród rozmówców dysput prowadzonych w trakcie próbowania tradycyjnego już tortu był i Wehikuł czasu.

Z Magdaleną Grzebałkowską (fot. I. Matuszewska)

 

Kwiecień i maj obfitują w rocznice jak i imprezy plenerowe związane z bliższą i dalszą przeszłością miasta. „Wystrzałowa” rekonstrukcja epizodów z 1945 roku w Fosie, tradycyjnie przyciagneła tłumy. Wystawą przygotowaną przez Pawła Chruszcza „Chłopcy wyszli z lasu – Amnestia 1947” wykorzystano wegetujacą konstrukcję Sukiennic. 50 lat temu zapadła decyzja o odbudowie Zamku, a 40 lat temu uroczyście udostępniono Miejski Ośrodek Kultury.

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne majowe ciekawostki w zakładce Wehikułu czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.